Yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel kısıtlamaya ilişkin bilgi, tutum ve uygulamaları
Knowledge, attitude and practice of intensive care nursing on physical restraints
- Tez No: 408406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin fiziksel kısıtlamaya ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Kayseri il merkezden izin alınan beş özel hastanenin erişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve araştırmayı kabul eden 203 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve araştırmaya katılan hemşirelerden sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Araştırmanın verileri hemşirelerin demografik özelliklerini içeren Anket Formu ve“Hemşirelerin Fiziksel Tespit Edici Kullanımına İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma verileri istatistiki danışmanlık alınarak, bilgisayar ortamında SPSS 21.0 istatistik paket programı ve R 3.1.1 (www.r-project.org ) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi, histogram ve q-q grafikleri incelenerek değerlendirilmiş, varyans homojenliği Levene testi ile yapılmıştır. Gruplar arası ölçeğin bilgi, tutum ve uygulama puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizleri kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalar Tukey ve Tamhane T2 testleri ile yapılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapma olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is conducted as descriptive in order to assess information, attitude and application related to physical constraints of nurses working in intensive care units. The study is perfomed with Erciyes University Health Application and Research Center and 203 nurses who working in adults' intensive care units of five received permission private hospitals in Kayseri and agreed to survey. In the study ethics committee approval, permit institutions and in the survey verbal and written consent was obtained from the nurses. The study data are collected from Questionnaire including demographic characteristics of the nurses and“Level of Knowledge Attitudes and Practices of Staff Regarding Physical Restraints Questionnaire”The study data are evaluated by taking statistical consulting, in computer environment by using the SPSS 21.0 statistical software package and R 3.1.1 (www.r-project.org) program. Suitability of the normal distribution of data critically evaluated with Shapiro-Wilk test, histogram and q-q graphics, homogeneity of variance was made with Levene test. In the comparison of intergroup scores of total knowledge, attitude and practice two independent sample t test and one-way analysis of variance was used. Multiple comparisons were performed by Tukey and Tamhane T2 tests. The data are summarized as average and standard deviation.