Timokinon (TQ)'un insan hücre hattı modelinde insülin sinyal yolaklarına etkilerinin moleküler düzeyde araştırılması
Investigation of the effects of thymoquinone (TQ) on insulin signaling pathways at the molecular level using a human cell line model
  1. Tez No: 408405
  2. Yazar: SEDAT SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT CANATAN, DOÇ. DR. ÇAĞRI ŞAKALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsülin direnci, insülin reseptörünün yapısı ve/veya fonksiyonları veya glukoz transportlarında meydana gelen bozukluklar neticesinde meydana gelmektedir. Timokinon (TQ), Nigella sativa'nın biyoaktif komponentidir. Deneysel çalışmalarda streptozosin (STZ) ile indüklenerek oluşturulan diyabetik hayvan modelleri üzerinde yapılan araştırmalarda, TQ' un hipoglisemik ve antidiyabetik etkiye sahip olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada ilk etapta hücre kültürü ortamında insülin direnç modeli oluşturulması amaçlanmıştır. Oluşturulan insülin direnç modelinde TQ' un hücre içerisine glukoz alımındaki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Son olarak, oluşan insülin direnç modeli üzerinde TQ' un insülin sinyal yolağında gen düzeyinde meydana getirdiği değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamda, in vitro ortamda HepG2 hücreleri kullanılarak yüksek doz insülin (1700 nm) verilmesiyle insülin direnç modeli oluşturuldu. TQ' un farklı konsantrasyonlarda (6.25, 12.5, 25, 50 µM) uygulanarak insülin direncine olan etkisi incelendi. TQ' un HepG2 hücrelerinde indüklediği sitotoksisite ve apoptoz incelendi. Sitotoksisite deneyinde, TQ' un HepG2 hücrelerinde IC50 değeri 23.75 µM olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Insulin resistance develops as a result of irregularities in glucose transports and insulin receptor structure and/or functions. Thymoquinone (TQ) is the active ingredient of Nigella sativa. It has been well documented in experimental studies in which the diabetes is induced by streptozotocin (STZ) in diabetic animals that TQ has hypoglysemic and anti-diabetic effects. In the present study, insulin resistance model in cell culture has been aimed to be developed in the first phase. It was aimed to study the effect of TQ on intra-cellular uptake of glucose in established insulin resistance model. In the last phase, the aim was to evaluate the effect of TQ on the expression levels genes involved in the insulin signaling pathway in established insulin resistance model. Insulin resistance model was established by using high dose insulin (1700 nm) in HepG2 cells in in vitro conditions. Effects of the application of different concentrations of TQ (6.25, 12.5, 25, 50 µM) on insulin resistance were evaluated. Cytotoxicity and apoptosis induced by TQ on HepG2 cells were investigated. IC50 value of TQ on HepG2 cells was detemined to be 23.75 µM in cytotoxicity experiment.