İntrauterin büyüme kısıtlılığı olan fetuslarda fetal myokardiyal performans indeksinin fetal arteriyal ve venöz doppler bulguları ile karşılaştırılması
Fetal myocardial performance index in the intrauterine growth restriction fetuses comprasion with fetal arterial and venous doppler findings
  1. Tez No: 294263
  2. Yazar: GÜNEŞ BURKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT UMUT KUTLU DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
MPI(myokardiyal performans indeksi), fetal kardiyak fonksiyonudeğerlendirmek için kullanılan izovolümetrik kontraksiyon, izovolümetrikrelaksasyon ve ejeksiyon zamanından oluşan bir tekniktir. Bu çalışma daplasental yetmezliği bağlı İUBK(intrauterin büyüme kısıtlılığı) olan fetuslarlasağlıklı fetuslarda kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonunu belirlemek için MPI' ni kullandık.Bu prospektif çalışmaya 28 ? 34 gh arasında 30 İUBK fetus ve 45normal sağlıklı fetus dahil edildi. Konvansiyonel ekokardiyografi uygulandı.Pulse doppler sonografi kullanılarak 30 İUBK ve 45 fetusta sol kalpte ikioperatör tarafından modifiye MPI için ölçümler alındı. ICT (izovolümetrikkontraksiyon zamanı); mitral kapağın kapanmasından aortik kapağın açılmasınakadar geçen süre, IRT (izovolümetrik relaksasyon zamanı); aortik kapağınkapanmasından mitral kapağın açılmasına kadar geçen süre ve ET (ejeksiyonzamanı); aortik kapağın açılıp kapanması arasındaki sürelerde ölçüm alınmıştır.Modifiye MPI' i ICT + IRT / ET olarak hesaplandı. EF (ejeksiyon fraksiyonu) veE/A oranları konvansiyonel M- mod sonografi ile ölçüldü. Rutin fetal biyometrikölçümler ve umbilikal, orta serebral arter, umbilikal venöz doppler tüm hasta vekontrol grubundaki hastalara uygulandı. Tüm grublar doğuma kadar takip edildive neonatal sonuçlar kaydedildi.Çalışmamızda İUBK ve kontrol grubu arasında ortalama gebelik haftasıve doğum haftası arasında kontrol grubuna göre fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Myocardial perfomance index (MPI) is a technique for the measurement ofisovolumetric contraction time, isovolumetric relaxation time, ejection time todetermine fetal cardiac function. This study evaluates the use of MPI in theassessment of cardiac systolic and, diastolic function in fetuses with intrauterinegrowth restriction (IUGR) with placental insufficiency and in appropriate forgestationalage (AGA) fetuses with healthy controls.This prospective study in 30 intrauterine growth restriction, and in 45normally grown fetuses between 28 and 34 weeks. Conventionalechocardiography was done. The Modified-MPI was recorded by two operatorsin the left cardiac chambers of 30 IUGR fetuses and, 45 normally grown fetusesusing pulsed Doppler ultrasonography. The isovolumetric contraction time (ICT)was measured from the closure of the MV to the opening of the AV, the ejectiontime (ET) from the opening to the closure of the AV, and the isovolumetricrelaxation time (IRT) from the closure of the AV to the opening of the MV. TheModified-MPI was calculated as (ICT + IRT)/ET. E/A ratio and ejection fractionwere measured by conventional M-mode sonography. Also all study and controlcases were underwent routine fetal biometric evaluation and umblical, middlecerebral artery and , umblical venous doppler exam. Both groups were followeduntill delivery and neonatal outcomes were recorded.Median gestational age at inclusion and at delivery was 33 ± 2.0 and 38± 0.9 weeks, respectively (p< 0.001). Mean birthweight at delivery 1802 ± 435and 3200± 333, respectively (p< 0.001). Mean/median cord blood pH was 7.30(min ? max : 6.9 ? 7.4) and 7.32 ( min ? max : 7.30 ? 7.42 ), respectively (p=0.004). Mean/median cord blood pCO2 was 44.6 (min ? max : 34.2 ? 77.5) and40.1(min ? max :22.0 ? 60.5) respectively (p=0.009). Compared to controls,IUGR fetuses showed significantly lower values in MPI (0.36 ± 0.64 vs.