Çözüm odaklı yaklaşımın fazla kilolu ve obez ergenlerin beslenme-egzersiz tutum ve davranışlarına etkisi
The effect of the solution focused approach on nutrition-exercise attitudes and behaviors of overweight and obese adolescents
  1. Tez No: 408413
  2. Yazar: NURCAN AKGÜL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÜMİT SEVİĞ, DOÇ. DR. NURAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma çözüm odaklı yaklaşımın fazla kilolu ve obez ergenlerin beslenme-egzersiz tutum ve davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ön test-son test randomize kontrol gruplu bir çalışmadır. Çalışma, Çocuk Endokronoloji Polikliği'ne başvuran araştırma ölçütlerine uyan 32 fazla kilolu ve obez ergen (16 müdahale grubu, 16 kontrol grubu) ile gerçekleştirilmiştir. Etik kurul onayı, kurum izni, ergen ve ailelerinden yazılı ve sözlü izin alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından, her iki gruba aynı dönemlerde ilk, üçüncü ve altıncı ay izlemlerinde antropometrik ve metabolik ölçümler yapılarak, Aile ve Ergen Tanıtıcı Bilgi Formu, Beslenme-Egzersiz Davranış Ölçeği ve Beslenme Egzersiz Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna 30-45 dakika süren ikişer hafta aralıklarla sekiz görüşmeden oluşan bireysel çözüm odaklı yaklaşım uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to eveluate the effect of the solution focused approach on nutrition-exercise attitudes and behaviors of overweight and obese adolescents. This study is pre-and post-test randomized control group study. Study was carried out with total of 32 overweight and obese adolescents (16 intervention group and 16 the control group) that meet the criteria to be taken to study and admitted to The Clinic of Pediatric Endocrinology. Ethics committee approval, institution permission and written and verbal informed consent was obtained from adolescents and their parents. The data were collected by the researcher, both groups in the same period, making anthropometric and metabolic measurements in follows at first, third and sixth months using Family and Adolescent Information Form Nutrition-Exercise Behavior Scale and Nutrition-Exercise Attitudes Scale. Short-term and individual solution-focused Approach including eight interventions at two week intervals for 30-45 minutes was applied to intervention group. Appropriate statistical tests was used for the evaluation of the data. p values