Bireysel sporcularda elektrodermal aktivite ve fiziksel uygunluk parametrelerinin belirlenmesi
Determination of electrodermal activity and physical parameters in indiviual athlethes
  1. Tez No: 408414
  2. Yazar: OSMAN ÖZOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Elektrodermal aktivite (EDA); ekrin ter bezlerinin aktivitesi olup, sempatik sinir sistemi aktivasyonunu yansıtır. Deri iletkenlik seviyesi (SCL); ekrin ter bezlerinin dinlenim durumundaki aktivitesi olup, dikkat düzeyini yansıtan sempatik deri cevabıdır. Deri iletkenlik cevabı (SCR) ise; bir uyarı dizisine karşı oluşan iletkenlik değişimidir. Fiziksel uygunluk ise, günlük aktivite performansının verimli ve sağlıklı bir şekilde vücut sistemleri tarafından yerine getirilmesi yeteneğidir. Çalışmamızda; dört farklı bireysel sporcu grubu ile sedanterlerde deri iletkenlik seviyeleri ile cevaplarını ve fiziksel uygunluk parametrelerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya; dominant eli sağ el olan Erciyes Üniversitesi BESYO' da öğrenim gören, yaşları 18-25 arasında, aktif bireysel sporcu grubu (yüzme, kayak, tenis ve tekvando) ile aynı yaş grubunda olan sedanter bireyler olmak üzere her grupta 10 olacak şekilde toplam 50 erkek öğrenci katılmıştır. SCL ve SCR kayıtları, her iki elin 2. ve 3. parmaklarının distal falankslarına yerleştirilen elektrotlarla MP30 sistemi yardımıyla alınmış, sağ ve sol el tonik ve fazik SCL ile fazik SCRm değerleri değerlendirilmiştir. Gruplar arası SCL ile SCL'lerin karşılaştırmasında eşleştirmeli t-testi kullanılmıştır. Fiziksel uygunluk parametrelerinden vücut kompozisyonu değerleri tanita cihazında ölçülmüştür. Antropometrik ölçümlerden ise; deri kıvrım kalınlıkları, çap, çevre ve uzunlukları ölçülerek değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçümlerden faydalanılarak Vücut Yağ Yüzdesi ve Somatotip değerleri hesaplanmıştır. Gönüllülerin somatotip özellikleri ve izdüşümleri Heat-Carther metoduna göre hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel değerlendirmelerinde SPSS 21 windows paket programı kullanılmıştır. Bireysel sporcuların SCL ve SCR değerleri sedanterlerle karşılaştırıldığında, sedanterlere göre yüzücülerin sağ ve sol el tonik ve fazik SCL ile fazik SCL' leri daha yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Electrodermal activity (EDA), being activity of eccrine sweat glands, reflects sympathetic nervous system' activation. Skin conductance level (SCL), being activition of situation of relaxationn of eccrine sweat glands is symphatic skin response. Skin conductance responce (SCR) is the change of conductivity against a serious of warning. As for, physical fitness is a skill of body system performing body activition performance productively and healty. In our work, we aim to compare skin conductance level and response with physical fitness parameters in sedentary. Totally between 18-25 year-old 50 male students whose right hands are dominant and studying at Physical Education and Sports High School, Erciyes University have joined the study. There have been five groups consisting of 10 students each from four different sports branches(swimming, skiing, tennis, taekwondo)and the sedentary from the same age group. Recording of SCL and SCR are taken from 2nd and 3rd fingers of each hand by the aid of electrodes which are placed distal phalanx of fingers and MP30 system. Tonic and phasic SCL of right and left hand and phasic SCR parameters have been evaluated. SCL and SCR of right and left hand have been compared with in-group matching t-test. In physical fitness parameters , value of body composition is measured by tanin device. However, antropometrik measurement is evaluated by measuring skin loop thickness, sphere and length. By the help of antropometrik measurement, percent of body fat and somatotype are measured. Volunteers somatotype features and projection are evaluated by Heat- Carther method. SPSS 21 windows packet program is used in statictical consideraton.. When SCL and SCR values of individual athletes have been compared with the sedentary, it is detected tonic and phasic SCL and phasic SCR of swimmers' right and left hands have been more than the sedentary(p0.05) .