Farklı konaklardan elde edilen Echinococcus granulosus izolatlarının moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of Echinococcus granulosus isolates obtained from different sources
- Tez No: 408427
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
E. granulosus dünya genelinde görülebilmektedir. Parazitin neden olduğu“kistik ekinokokkozis”(KE) yurdumuzun da içinde bulunduğu hayvancılığın yaygın olduğu birçok ülkede önemli sağlık sorunları oluşturmakta ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Parazitin sık görüldüğü bölgeler; Kuzey ve Doğu Afrika, Avustralya, Güney Amerika ve Avrasya'dır. Yapılan moleküler çalışmalarda taksonomik olarak doğrulanan dört türün yanında; E. granulosus türünün varyasyonları veya suşları denilen 10 farklı suş tanımlanmıştır. Ancak ülkemizde suş tayinine yönelik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Suşlar arasındaki ara konak farklılıkları ve gelişimsel farklılıklar parazitle mücadeleyi ve kontrol çalışmalarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çalışmada amacımız; Türkiye'de farklı bölgelerden ve farklı ara konaklardan elde edilen hidatik kist materyalini moleküler yöntemlerle inceleyerek E.granulosus suş tayini yapmaktır. Çalışmamızın; Türkiye'de ve bölgemizde KE'ye karşı yapılacak olan etkin eradikasyon, kontrol ve aşı çalışmalarında içeriğinden faydalanılacak bir çalışma olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
E. granulosus can be seen throughout the world. Interference caused by the“cystic echinococcosis”(KE) is common in our country are also found in the animal constitutes a major health problem in many countries and cause economic losses. Parasite prevalent regions; North and East Africa, Australia, South America and Eurasia. In addition to the four species by molecular studies confirmed the taxonomic; 10 different strains or strains of E. granulosus species known variations have been identified. However, in our country are limited studies on strain characterization. Search mansion differences between strains and developmental differences and the fight against parasite control studies can be adversely affected. Our aim in this study; From different regions of Turkey and obtained from different intermediate hosts by examining the cyst material is to make the determination of molecular methods E.granulosus strains. Our study; Effective eradication keen to be held against Turkey and our region is considered to be a work that will benefit from the content in the control and vaccine development.