Yerel entomopatojen fungusların kırmızı tavuk akarı (Dermanyssus gallinae, Arachnida: Dermanyssidae) üzerindeki patojenitesi
Pathogenicity of local entomopatogenic fungi on poultry red mite (Dermanyssus gallinae, Arachnida: Dermanyssidae)
- Tez No: 741492
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Patoloji, Biology, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Bursa ili ve çevresindeki tavuk ve yumurta çiftliklerinde yayılım gösteren kırmızı tavuk akarı (Dermanyssus gallinae)'na karşı, daha önceden farklı konaklardan ve toprak örneklerinden izole edilen 20 adet fungus suşunun etkisi araştırıldı. Ekonomik kayıplara neden olan D. gallinae ile mücadelede entomopatojen fungus kültür koleksiyonumuzda bulunan 20 adet fungus suşunun 1 × 107 konidia/ml konsantrasyonda akar üzerinde tarama testleri gerçekleştirildi. Denemelerde pozitif kontrol olarak BioStorm (Metarhizium anisopliae) kullanıldı. Doz denemeleri sonucunda As-2 ve Pa4 suşlarının 1 × 109 konsanstrasyonda akara karşı %100 ölüm oranı gösterdiği belirlendi. Bu suşların LC50 değerleri, As-2 için 5.5 × 104 konidia/ml ve Pa4 için 3.2 × 104 konidia/ml olarak hesaplandı. LT50 değerleri ise As-2 için 1.94 ve Pa4 için 1.57 gün olarak tespit edildi. Suşların sporlarının sıcaklık ve UV-B'ye karşı gösterdiği töleranslar test edildi. Elde edilen sonuçlarla beraber iki fungal suşun akarın mücadelesinde kullanılabilirliği noktasında gelecekteki çalışmalar için dikkat çekici olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 20 fungal strains previously isolated from different hosts and soil samples were investigated against the poultry red mite (Dermanyssus gallinae) spreading in chicken and egg farms in and around Bursa. In the control against D. gallinae, which causes economic losses, 20 fungus strains in our entomopathogenic fungus culture collection were performed on mites at a concentration of 1 × 107 conidia/ml. BioStorm (Metarhizium anisopliae) was used as a positive control in the experiments. As a result of dose response tests, it was determined that As-2 and Pa4 strains showed 100% mortality against mites at 1 × 109 concentration. The LC50 values of these strains were calculated as 5.5 × 104 conidia/ml for As-2 and 3.2 × 104 conidia/ml for Pa4. LT50 values were determined as 1.94 days for As-2 and 1.57 days for Pa4. The tolerances of the spores of the strains to temperature and UV-B were tested. With the results obtained, it is predicted that the use of two fungal strains in mite control will be remarkable for future studies.