Obez hastaların diyetle antioksidan alımları ve total antioksidan kapasiteleri arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between total antioxidant capacity and dietary antioxidant intake in obese patients
  1. Tez No: 408435
  2. Yazar: PINAR SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tanımlayıcı tipteki bu çalışmada, obez ve normal ağırlıktaki bireylerin diyetle antioksidan alımları ile serum total antioksidan kapasite (TAK) düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmaya, Mart-Ağustos 2013 tarihleri arasında, diyet veya dâhiliye polikliniğine başvuran, 36 obez (çalışma grubu) ve 24 normal ağırlıktaki (kontrol grubu) gönüllü birey katılmıştır. Bireylerin demografik özellikleri ve antioksidan besin tüketim sıklığı anketleri yüz yüze görüşme yöntemi ile kaydedilmiş, antropometrik ölçümleri ve vücut analizleri yapılmış, beden kütle indeksi (BKİ) değerleri hesaplanmıştır. Besin tüketim kayıtları katılımcıların bir ay içerisinde ikisi hafta içi, ikisi hafta sonu olmak üzere dört kez habersiz aranması ile kaydedilmiştir. Serum TAK değeri, troloks eşdeğeri antioksidan kapasite (TEAC) yöntemine göre kolorimetrik olarak ölçülmüştür. Biyokimyasal bulgular, katılımcıların dosyalarından alınmıştır. Anket verilerinden hesaplanan TAK (anket TAK) ortalaması, kontrol grubunda (13.68±4.91 mmol/gün), çalışma grubuna göre (12.41±5.14 mmol/gün) daha yüksek bulunurken, serum TAK düzeyleri çalışma grubunda (1.12±0.35 mmol/L), kontrol grubundan daha yüksektir (1.07±0.28 mmol/L). Ancak bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Çalışma grubunun diyetle aldıkları TAK (diyet TAK) ortancaları kontrol grubundan yüksek (sırasıyla 5.45±6.15 mmol/gün, 3.20±7.27 mmol/gün), serum TAK'ın ağırlık başına düşen oranı ise anlamlı olarak düşüktür (sırasıyla 0.013±0.0134, 0.017±0.003, p0.05).
Özet (Çeviri)
In this descriptive study, the relationship between dietary antioxidant intake and serum total antioxidant capacity (TAC) level in normal weight and obese participants were investigated. Between March and August 2013, 24 normal weight as control group and 36 obese as study group volunteer participants consulting as outpatient Internal and Nutrition & Diet Clinic in Sevgi Private Hospital were enrolled in the study. Sociodemographic data and antioxidant food frequency questionnaires (FFQ) were obtained by face to face interviews. Anthropometric measurements and body composition analyses were measured. Twenty four hours dietary recalls (two weekdays, one weekend) were obtained during a month. Colorimeter was used to analyze serum TAC level and trolox equivalent antioxidant capacity (TEAC). Blood chemistry data were obtained by participants' hospital records. The mean TAC obtaining by FFQ was higher in control group (13.68±4.91mmol/day) than study group (12.41±5.14 mmol/day). However, serum TAC level was higher in study group (1.12±0.35 mmol/L) than control group (1.07±0.28 mmol/L) even not significant.