Sıçanlarda, Na+/H+ zıt transport inhibisyonu ve karnozin uygulamasının, kalp iskemi/reperfüzyonunda iyileştirici etkisi
The Na+/H+ counter transport inhibition and carnosine treatment, cardiac ischemia/reperfusion injury healing effect in rats
- Tez No: 408446
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kalp dokusunda iskemi-reperfüzyonun (İ/R) neden olduğu kontraktür ve ona bağlı hücre ölümlerinin nedeni hücre içi artan H+ iyonu ve buna bağlı Na+-H+ değiştiricinin (NHE1) aktive olmasıdır. Karnozin (KAR) hem antioksidan özelliği hem de hücre içi iyi bir H+ tamponlayıcı olması nedeni ile İ/R hasarını azaltmaktadır. Çalışmanın amacı, İ/R geliştirilen sıçan kalplerinde NHE1 inhibitörünün (kariporid, KRP) kalp hücre fonksiyon ve biyokimyasına etkisini araştırmak, KAR ile birlikte NHE1 inhibitör verilmesinin, KAR'ın kardiyoprotektif etkisinde H+ tamponlayıcı rolünün önemini ortaya koymaktır. Çalışma, izole kalp dokusunda global İ/R geliştirilen (kontrol, KONT, n=15), reperfüzyon esnasında KRP verilen (10µm/L, Krebs-Henseleit solusyonu içerisinde) (KRP, n=15), 2 hafta KAR verildikten sonra ( 200mg/kg/gün, i.p.) kalp dokularına reperfüzyon esnasında KRP verilen (KAR+KRP, n=15) ve 2 hafta KAR verildikten sonra (200mg/kg/gün, i.p.) İ/R yapılan (KAR, n=15)olmak üzere 4 grupta yapılmıştır. Her grupta 6 olmak üzere 4 grubun kalp dokularında sol ventrikül sistolik basınç (SVSB) ve sol ventrikül diyastol sonu basınçları (SVDSB) ölçülmüştür. Sol ventrikül basınç gelişimi (SVBG), sol ventrikül maksimum-minimum basınç değişim hızı (±dP/dt), yukarıdaki parametrelerden hesaplanarak elde edilmiştir. Aynı kalplerde nekrotik alan ölçülmüştür. Ayrıca her grubun 9 hayvanının kalplerinde EKG parametreleri kayıtlanmış, daha sonra bu kalpler homojenize edilerek malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve mitokondriyal ATP miktarı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increased H+ ion concentration and the activation of Na+-H+ exchanger (NHE1) are the causes of contracture and cell deaths induced by ischemic reperfusion (I/R) injury of the heart. Carnosine (CAR) decreases the I/R injury because it's a good antioxidant and can buffer H+ ions. The aim of this study is to investigate the effect of the NHE inhibitor (Cariporide, CRP) on the function and biochemistry of cardiac cells and to reveal the importance of the buffering of H+ ion in cardioprotective effect of the combination of CAR and NHE1 inhibitor in the I/R injury of the heart in rats. The study includes four groups: first one is the control group with global I/R in isolated cardiac tissue (Control, CONT, n=15), second group was given cariporide (10µm/L, in Krebs-Henseleit solution) during reperfusion (CRP, n=15), third group was given carnosine (200 mg/kg/day, i.p.) for two weeks before I/R and was given cariporide (10µm/L) during reperfusion (CAR+CRP, n=15) and fourth group was given carnosine (200 mg/kg/day, i.p.) for two weeks before I/R (CAR, n=15). In cardiac tissues of 6 rats in each group, left ventricular systolic pressure (LVSP) and left ventricular end diastolic pressure (LVEDP) were measured. Left ventricular developed pressure (LVDP) and the maximum-minimum rates of change in left ventricular pressure (dP/dt) , were obtained by using above parameters. Necrotic area was measured in the same cardiac tissues. Besides, ECG parameters heart of 9 animals in each group were recorded. Then the hearts of these animals were homogenized and malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and mitochondrial ATP levels were measured.