Süt dişi erken mine lezyonlarının tedavisinde kullanılan farklı remineralizasyon ajanlarının etkinliklerinin değerlendirilmesi
The effects of different remineralization agents on early enamel lesions of primary teeth
  1. Tez No: 408451
  2. Yazar: HÜSNİYE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDINBELGE, PROF. DR. HAYRİYE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Erken çocukluk çağı çürükleri (EÇÇ), bebek ve küçük çocukları ve dolaylı olarak ebeveynlerini etkileyen şiddetli diş çürüklerinin özel bir biçimidir. Erken çocukluk çağı çürüklerinin başlangıç aşamasında tedavi edilmesi veya oluşmasının önlenmesi oldukça önemlidir. Çalışmamızda kalsiyum fosfat içerikli Teethmate hassasiyet giderici, kazein fosfo peptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) ve %8 arjinin içerikli patların başlangıç mine çürük lezyonları üzerindeki remineralizasyon etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmamızda çalışma gruplarını Grup C: CPP-ACP patı; Grup CF: 900 ppm flor içerikli CPP-ACP+F patı; Grup T: Teethmate hassasiyet giderici ajan; Grup A: %8 arjinin içerikli pat; Grup K-: deiyonize su-negatif kontrol; Grup K+: 500 ppm NaF-pozitif kontrol oluşturmaktadır. Kullanılan ajanların örnekler üzerindeki remineralizasyon etkisi mikrosertik, kantitatif ışık etkili floresan (KIF) yöntemi, atomik kuvvet mikroskobu (atomic force microscope) (AFM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirilmiştir. C, CF, T ve A gruplarının mikrosertliği artırma yüzde değerleri K- grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede üstün iken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Early childhood caries (ECC) is a special type of tooth decay that affects babies and children and therefore affects parents. In this in-vitro study, the remineralization effect of casein phospho-peptide amorf calcium phospate (CPP-ACP), teethmate desensitizer with the content calcium phosphate and pastes with 8% arginine on artificial early enamel lesions on deciduous teeth enamel samples. Enamel samples with artificial early caries lesions were randomly divided into 6 groups. Group C: CPP-ACP paste; Group CP: CPP-ACP+F paste with 900 ppm flour; Grup T: Teethmate Desensitizer; Group A: paste with 8% arginine; Group K-: deionized water as negative control; Group K+: 500 ppm NaF as positive control. The effect of remineralization on samples of agents used the Microhardness, quantitative light-induced florescence (QLF), atomic force microscope (AFM) and scanning electron microscope (SEM) analyzes. Increasing percentage values of the microhardness at groups C, CF, T and A were significantly better than group K- (p0,05).