Yetişkin kadınlarda şişmanlığın benlik saygısı ve beden algısıyla ilişkisi
The relationship between obesity and self-esteem and body image in adult women
- Tez No: 408450
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma normal kilolu, hafif şişman ve şişman kadınların benlik saygısı ve beden algısının değerlendirilmesi ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmış,kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya normal kilolu, hafif şişman ve şişman 80'er kadın olmak üzere 240 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; sosyodemografik veri formu, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği ve Beden Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 16 kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiki analizde; Ki-Kare, ANOVA Testleri, Lojistik Regresyon ve Kolerasyon analizleri uygulanmıştır. Benlik saygısı puanı ortalaması normal kilolu grubunda (80.10±14.90); hafif şişman (69.45±18.47) ve şişman (51.45±22.39) olanlara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Düşük veya orta benlik saygısı riski; normal kilolu grubuna göre, hafif şişmanlarda 3.09, şişmanlarda 12.19, üniversite mezunu olanlara göre, ilkokul ve altı olanlarda 9.95, ortaokul mezunlarında 8.70, lise mezunlarında 7.79, evli olmayanlara göre, evlilerde 5.93, kronik hastalığı bulunmayanlara göre, bulunanlarda 3.77, ailesinde şişman birey bulunmayanlara göre bulunanlarda 2.09, ev sahibi olanlara göre, olmayanlarda 2.05 kat daha yüksek bulunmuştur. Beden algısı puanı ortalaması normal kilolu grubunda (143.67±19.12); hafif şişman (124.30±20.14) ve şişman (102.19±14.43) olanlara göre yüksek bulunmuştur Düşük beden algısı riski; normal kilolu grubuna göre; hafif şişmanlarda 4.80, şişmanlarda 91.22, 18-29 yaş grubuna göre 40-64 yaş grubunda 6.71, ekonomik durumu iyi olanlara göre kötü olanlarda 8.30 kat daha yüksek bulunmuştur. Benlik saygısı ve beden algısı arasında bütün grup için pozitif yönde iyi bir ilişki bulunmuştur. Şişmanlık; beden algısı ve benlik saygısını olumsuz etkilemektedir. Hafif şişman ve şişmanlığın fiziksel ve psikososyal sorunlara yol açan ciddi ve kronik bir sağlık sorunu olduğu yönünde topluma bilgi verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study conducted to evaluate the self-esteem and body image of normal weight, overweight and obese women and to investigate the related factors. Totally 240 normal weight, overweight and obese women were recruited to the study being 80 individuals in each group. Data were collected with socio-demographic data form, CoopersmithSelf-Esteem Scale and Body Image Scale. Data were statistically analysed with Chi-square, ANOVA tests, Logistic Regression and Correlation Analysis on SPSS version 16. Mean self-esteem score was significantly higher in normal weight women (80.10±14.90) compared with overweight (69.45±18.47) and obese women (51.45±22.39). Overweight women had 3.09 fold and obese women had 12.19 fold higher risk of low or medium self-esteem than of normal weight women. Low or medium self-esteem risk was 9.95 fold, 8.70 fold, 7.79 fold higher in women graduated from primary school or lower status, secondary school, high school than graduates of university, respectively. Married women had 5.93 fold higher risk of low or medium self-esteem than single women. Women with chronic disease had 3.77 fold higher risk of low or medium self-esteem compared to women without chronic disease. Low or medium self-esteem risk was 2.09 fold higher in women who had obese subjects in their family compared to who did not have. Women who did not own a house had 2.05 fold higher risk than women who owned. Mean body image score of normal weight women (143.67±19.12) was higher than overweight (124.30±20.14) and obese (102.19±14.43). Low body image risk was higher in overweight (4.80 fold) and obese (91.22 fold) than normal weight women, in 40-64 aged women (6.71 fold) than 18-29 aged women, in women with bad economic status (8.30 fold) than in women with good economic status. A positive relationship was found between self-esteem and body image in all groups. Obesity negatively affects self-esteem and body image. Society should be informed about that overweight and obesity are serious and chronic health problems which cause psychosocial and physical problems.