Bipolar bozukluk tanılı hastaların kontrol ve tedavi uyumunun değerlendirilmesi
Assesment of outpatient clinic appointments and treatment adherence in bipolar patiens
- Tez No: 408472
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma 2006-2013 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Servisinde bipolar bozukluk tanısıyla yatırılarak izlenen hastaların taburculuk sonrası önerilen ilaç tedavisine uyumunu etkileyen değişkenlerin ortaya konulmasını hedeflemektedir. Yöntem ve Gereç: 2006-2013 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Servisinde bipolar bozukluk tanısıyla yatan 107 hastanın geriye dönük olarak klinik kayıtları incelendi. Bu hastaların 85'i ötimik hale gelince morisky uyum ölçeği doldurulmak üzere tekrar çağrıldı. Bulgular: 2. Eksen tanısı varlığı istatiksel olarak anlamlı olmasa da tedaviye uyumu olumsuz yönde etkilemektedir. Alkol ve madde kullanımının eşlik ettiği az sayıda hastada ise % 62.5 oranında düşük uyum düzeyi tespit edilmiş olup tedaviye uyumu olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Sosyal desteği olanların ve medeni durumu evli olan hastaların tedaviye uyumunun istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Çalışmaya göre hastaların sosyal destek azlığı ve medeni durumunun bekar olması uyumu en çok etkileyen faktörler olmakla birlikte, hastanın eğitim durumu, önerilen ilaç rejiminin karmaşıklığı, hastalık tanısı aldığı günden bu yana geçen süre gibi çeşitli kişisel faktörler uyum üzerinde belirleyici olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine factors affecting the treatment adherence of bipolar inpatients who have later been followed up in outpatient clinic of Bipolar Disorder Unit of Department of Psychiatry, Cukurova University Medical School between the years of 2006-2013. Method: Clinical records of 107 patients hospitalized between the years of 2006-2013 in inpatient clinic of Department of Psychiatry, Cukurova University Medical School were retrospectively analyzed. 85 these bipolar patients were re-called when they were euthymic to be evaluated for adherence via Morisky Medication Adherence Scale. Results: Presence of axis II personality disorders according to DSM-IV-TR had negative effects on treatment but this does not reach a statistically significant level. The treatment adherence rate was found to be 62.5% in patients who had comorbid alcohol and substance misuse and this suggests that the comorbidity of alcohol and substance misuse affects treatment adherence negatively. The rate of treatment adherence was statistically higher in married patients and patients with social support Conclusion: The results of this study have shown that being single and the lack of social support were the factors that have the most significant effect on treatment adherence. The other factors that affect the treatment adherence were education status, the complexity of drug regimen and the period of disorder.