Yoğun bakım hastalarında metabolik monitor ile ölçülen enerji tüketiminin standart denklemlerle karşılaştırılması
Comparison of energy expenditure measured by metabolic monitors with standart equations in critically ill patients
- Tez No: 408476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: İstirahat enerji tüketimini belirlemek için birçok formül mevcuttur. Ancak bu formüller , yoğun bakım hastalarında enerji tüketimini doğru olarak belirleyemeyebilir. İndirekt kalorimetrik ölçümler altın standart olmasına rağmen 24 saat boyunca ölçüm yapılması gerektiği için kullanımda zorluklar olabilmektedir. Bu çalışmada 2, 6 ve 12 saatlik indirek kalorimetrik ölçümler,ve prediktif formüllerin yetrliliğini saptamak için 24 saaatlik indirek kalorimetrik ölçümle karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi dahiliye yoğun bakım ünitesinde takip edilen 131 entübe hasta dahil edildi. İndirekt kalorimetre aracılığıyla ölçülen 2, 6, 12 ve 24. saat enerji tüketimi değerleri kaydedildi.24 saatlik ölçüm ile diğer saatlerdeki ölçümler pearson korelasyonve Bland altman analizi ile karşılaştırıldı. 2.,6. ve 12. Saatte bulunan değerler ölçülen enerji tüketimine yüzde olarak oranlandı. % 80 ile % 110 arasında sonuçlanan kısım“yeterli”olarak değerlendirildi.Ölçülen ve ideal kilolar kullanılarak Harris-Benedict, Owen, Mifflin– St Joir 1990, Obezite 1992 ve 1997 yıllarına özgü Ireton-Jones, 1998-2003 ve 2010 yıllarına özgü, Penn-State, 1990 Swinamer, 1999 Brandi, 2003 Faisy ve Schofield formülleri ile enerji tüketimi hesaplandı.Hem hesaplanan değerler hem de bu değerlerin 1.3 veya 1.6 ile çarpılarak düzeltilmiş halleri ölçülen enerji tüketimi ile karşılaştırıldı.Korelasyon,Bland Altman analizi ve yeterlilik oranları araştırıldı. Bulgular: 24 saatlik ölçülen enerji tüketimi ortalaması 2078 ± 794 kcal/gün idi. 2. , 6. ve 12. Saatte ölçülen enerji tüketimi değerleri 24 saatlik ölçümlerle korele idi. Bland-Altman analizinde uyum limiti geniş değildi. Prediktif denklemlerle hesaplanan değerlerle korelasyon göstermsine rağmen Bland Altman analizinde geniş uyum limitleri bulundu. Bland Altman analizi ve yeterlilikler değerlendirildiğinde 1.3 ile düzeltilen Mifflin,Ireton Jones 1997 ile Swinamer formülleri ve düzeltme yapılmadan bakılan Penn State 2003 , Penn State 2010 , Brandi , Ireton Jones 1992 ve Schofield formülleri daha güvenilir bulundu. Sonuç: Yoğun bakım hastalarında beslenmenin doğru olarak devam ettirilmesi için indirekt kalorimetre kullanılmalıdır. Her hasta için beslenme tedavisi protokolü bireyselleştirilmelidir. İndirekt kalorimetrenin kullanılamadığı durumlarda klinisyenin güvendiği prediktif formüllerden birisi kullanılabilir.İdame tedavide 24 saatlik ölçüme göre hareket edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Multiple equations exist for predicting resting energy expenditure, but the these equations may not estimate accurate energy requirements at critically ill patients. Although indirect calorimetric examination is gold standard, 24 hour measurement might couse some difficulties. We aimed to compare 2 , 6 and 12 hours indirect calorimetric examinations and predicted formulas against 24 hours indirect calorimetric examination at medical ICU patients. Material and Methods: 131 entubated patient who were followed in medical intesive care unit of Cukurova Univeristy Medical Faculty more were included to this study. Energy expenditure at 2nd , 6th , 12th and 24th hours measured by indirect calorimetry were recorded. The measured values at 24th hours were coımpared with others by pearson correlation and Bland-altman analysis. Energy expenditure at 2nd , 6th ,and 12th hours were compared on a percentage basis with the energy expenditure at 24th hour. The values within %80 and %110 were considered as aedquate. Harris Benedict, Owen , Mifflin St. Joir 1990 , Ireton Jones 1992, Ireton Jones 1997 , Ireto Jones Obesity , Penn-State 1998 , Penn State 2003 , Penn State 2010 , Swinamer 1990 , Brandi 1999 , Faisy 2003 and Schofield equations were used both to estimate anergy expenditure with actual and ideal body weight. Both these calculations and corrected values with 1.3 or 1.6 were compared with 24th hour energy expenditure. Coreraltion , Bland Altman analysis and adequacy ratio were investigated. Findings: Mean energy expenditure at 24th hour was 2078 ± 794 kkcal/day. There was correlation between 24th hour energy expenditure and the other hours. Bland Altman plots did not show wide agreement limits. Although all predictive equations were corerlated with indirect calorimetry, Bland Altman plot show wide agreement limits. Mifflin,Ireton Jones 1997 or Swinamer formulas corrected with 1.3 and Penn State 2003 , Penn State 2010 , Brandi , Ireton Jones 1992 or Schofield formulas without any correction were more reliable. Results: Indirect calorimetry should be used in critically ill patients to continue accurate nutrition. Nutrition therapy must be individualized in every patient. Most reliable predictive equation decided by clinicans can be used to start nutrition therapy. 24th hour values can be used in maintenance therapy in the following period.