Psikiyatri hastalarının tedavi ve poliklinik kontrollerine uyumu
Adherence to the treatment and outpatient appointments in psychiatric patients
  1. Tez No: 408477
  2. Yazar: MEHMET EMİN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE EVLİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç:Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde 2011 yılında yatarak sağaltım gören hastaların taburculuk sonrası poliklinik kontrollerine ve önerilen ilaçların kullanımına uyum sağlayıp sağlamadığını saptamaktır. Yöntem:Çalışmaya alınan hastaların öncelikle klinik dosyaları incelendi. Tarafımızca oluşturulan sosyodemografik veri formunda öncelikle hastaların DSM-IV TR'ye göre 1. Eksen tanıları ve ilgili diğer bölümler dolduruldu. Klinik dosyaların incelenmesi tamamlandıktan sonra hastaların poliklinik dosyaları incelendi. Morisky Uyum Ölçeği esas alınarak tarafımızca oluşturulan uyum ölçeği gereğince hastaların taburculuk sonrası 1. ve 3. aylarda poliklinik kontrollerine gelip gelmediği ve hekim tarafından önerilen ilaçları kullanıp kullanmadığı retrospektif olarak taranarak uyum ölçeğinde ilgili bölümler dolduruldu. Bulgular:Çalışmaya katılan 230 hastanın klinik ve poliklinik dosyalarının incelenmesi sonucunda uyuma etki eden faktörlerin; hastanın DSM- IV'e göre 1. Eksen ve 2. Eksen tanısının varlığı, günlük kullanılan ilaç sayısı, eşlik eden tıbbi hastalıklar, ailede ruhsal hastalık öyküsü, içgörü varlığı gibi çeşitli nedenler olduğu saptandı. Sonuç: Bu çalışmaya göre hastalık tanısına göre değişen oranlarda (% 16.7- % 68.8) uyumsuzluk saptanmıştır. Tıpta ve ilaç sanayisindeki gelişmelere rağmen geçmiş yıllara göre tedavi uyumunda bir artış sağlanamamıştır. Olası çözümlerin bulunabilmesi için; uyumsuzluğa neden olan etkenlerin klinik pratikte sorgulanması ve eğer uyumsuzluk varsa bu konu üzerinde önemle durulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the adherence with treatment and outpatient appointments among patients who had been hospitalized in inpatient clinic of Department of Psychiatry of Cukurova University Faculty of Medicine in 2011. MaterialandMethod: Clinicalrecords of patientswereanalyzedinitially. Axis I psychiatricdisorders of patientswhichwerediagnosedbyusing DSM-IV-TR criteriaandassociatedcharacteristics of disorderswerecompleted in thesocio-demographicdata form. Accordingtoourretrospectiveadherencescalewhichwasbased on MoriskyAdherenceScale, patients' adherencetotheappointments at thefirstandthirdmonthsafterdischargingfromhospitalandtakingtheirmedication as recommendedwerechecked. Findings:Accordingtothecurrentstudy, thereasonshaveeffects on thepatients' adherencewereAxis I andAxis II psychiatricdisordersaccordingto DSM-IV, number of dailymedicationstaken, presence of comorbidmedicalillnesses, familyhistory of psychiatricillnessesand presence of insight. Conclusion: Theresults of thisstudyhaveshownthatthe rate of non-adherencewithtreatmentchangesbetween16.7% -68.8 % accordingtodisorder. Althoughmedicaltreatmentsanddrugindustrydevelopdaybyday, therehavebeennochanges in thetreatmentadherenceratios in thepastyears. Togeneratepossiblesolutions, treatmentadherenceshould be assessed in allclinicalinterviewsandifpatient is non-adherentthisissueshould be handledseriously.