0-6 yaş arası korunmaya muhtaç çocukların somatik büyümelerinin incelenmesi
- Tez No: 40850
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
43 ÖZET Bu çalışma Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu genel Müdürlüğü, Bakırköy Çocuk Yuvasında bulunan yaş ortalaması 0.4-6.6 olan 94 çocuk (38 kız, 56 erkek) üzerinde yapıldı. Olgular somatik büyümelerinde aile yoksunluğundan ne derece etkilendiğini ortaya çıkarmak amacıyla incelendi. Araştırmada çocukların dosya bilgilerinden aile yapıları, yuvaya getiriliş nedenleri ve yaşlan incelendi. Somatik büyümeyi ve beslenmeyi belirleyen antropometrik parametreler 6 aylık aralıklarla tekrarlanadı. Çalışmanın sonucunda özellikle annelerin eğitim düzeylerinin düşük olduğu, evlilik açısından ise resmi nikahlı ailelerin çoğunlukta olduğu gözlendi. Ailelerin çocuk sayısı çoğunlukla 3 idi. Çocukların kuruma geliş yaşlarında çoğunluk 0-1 yaş döneminde gelmiş olduğu görüldü. Geliş nedenlerinim başında ise sokağa terk edilmeleri geliyordu. Çocukların yandan fazlası aileleri atarfından ziyaret ediliyorlardı. Fakat bu ziyaretler düzensizdi.44 Olgular fizik büyüme açısından incelendiğinde ağırlıkça 3. persentil altında olan çocuk sayısı az idi. Dağılım 10-50. persentiller arasındaydı. Boyca erkek çocukların kızlara oranla 3. persentil altında olanlar daha fazlaydı. Her iki cinste de ağırlığa göre boy oranlan 3. persentil altında olanlar çoğunluktaydı. Standart deviasyon puanlarına baktığımızda ağırlıkça erkeklerin %10'u kızların %8.6'sı, -2 SD puanı altında idi. Boy SD değerlerinde ise -2 SD puanı altında denek sayısı fazlaydı. Relatif tartı açısından olguların çoğunluğu %90-110 arasında normal dağılım içindeydiler. 6 ay süre içinde büyüme hızlarına bakıldığında boyca deneklerin çoğunluğu ortalamanın altında dağılım gösteriyordu. Kurumda kalan çocukların büyüme hızlarındaki geriliğin nedeni aile ortamından yoksun büyük gruplarla sevgi yoksunluğu içinde olmalarıydı.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY This work is set upon the 94 children (38 girls, 56 boys) between the ages of 0.5-6.6 from the Prime Ministry Social Service and Orphanage General Directory, Bakırköy Kindergarden Datas are examined to prove the effect of orphanage on the somatic growth (height and weight). On the research the children's family structures, the reasons to be brought to the kindergarden and the ages are searched from the file knowledged. The anthropometric parameters that define somatic growth and nutrition are repeated by the intervals of 6 months. As a result it's established that the formal marriaged families especially with the low education degree mothers are the majority. The majority of the children had come to the kindergarden between the ages of 0-1. The first reason to be brought to here is to be left by the families. Families had 3 children mostly. More than half of the children were visited by their families irregularly. When the 16 unvisited children compared with the 16 visited children isn't found any differences at the growth of height and weight. One of the most important topics to be interested on is the children reason to be brought here was the families mentally damaged. This illness is fairly high rated with the society population.46 When the datas examined as physical growth its seen that the children less than 3 percentiles as weight were seldom. The children were mostly between 10-50. percentiles. The boys were more than the girls when compared to the heights under 3 percentiles. According to the weight, height ratings under 3. percentiles were the majority. When we look out the SD points we see that %10 of the boys acid %8.6 of the girls was below -2 SD points. At the weight and at the height %22.4 of the boys and %11.8 of the girls was below -2SD. This cause malnutrition at the children at the very little ages. The data show that they can earn weight but their height weren't compansed. At the relative estimatiney most of the data showed normal structure between %90-110. When looked at the growth speed for the 6 months time it's seen that the most of the children were below the average at the height and at the weight they mostly were at the average (> -2)-(0). There of less growth at the children living in of the kindergarten is living with out family and love.