Yararlandıkları hizmet modeline göre korunmaya muhtaç çocuklarda davranış ve duygusal sorunlar
Behavioral and emotional problems in children in need of protection according to the model of residential care they have been benefited
  1. Tez No: 296481
  2. Yazar: RUKİYE ÖZEN USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Yatılı bakım modellerinin çocuklar üzerindeki etkileri üzerine yurtdışında ve ülkemizde çeşitli araştırmalar yapılmıştır; ancak kurum bakımının çocukların sağlıklı gelişimi bakımından yeterliliği tartışma konusudur. Bu tartışmalardan hareketle; bu araştırmanın amacı, koruma ve bakım altında bulunan 4-18 yaş grubu çocuk ve ergenlerin davranış ve duygusal sorunları ile yararlandıkları yatılı bakım modelleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında davranış sorunları ile sosyodemografik değişkenler bakıcı annelerin ya da grup sorumlularının algıları açısından değerlendirilmiştir.İlişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanan araştırmanın örneklemi, İzmir ilinde SHÇEK'e bağlı yatılı bakım modellerinden çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, çocuk evi hizmetinden faydalanan 4-18 yaş grubu 296 çocuk ve ergenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, 4-18 Yaş Grubu Çocuk ve Gençlerde Davranış Değerlendirme Ölçeği, 6-18 Yaş Grubu Çocuk ve Gençlerde Davranış Değerlendirme Ölçeği ve sosyodemografik özelliklerin saptanması için araştırmacılar tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various research on the residential care models? effects on children has been done in our country and abroad. However, adequacy of institutional care for the healthy development of children is matter of debate. Nonetheless, aim of this study is to examine in 4-18 age group, under protection and care of children and adolescents? behavior and emotional problems by residential care models they stay. Within scope of study, relations between behavior problems and social-demographic variables are evaluated from the point of foster mother or keyworkers (the staff who is responsible for a few groups of children in child homes, care centers or in orphanages).The sample of survey prepared in accordance with relational screening model be formed in Izmir 4-18 age group of 296 children and adolescents who stay in models of residential care -care centers, orphanages, children's home on SHCEK. As a means of measurement instrument, Child Behavior Check List for Age 4-18 (CBCL/4-18), Child Behavior Check List for Age 6-18 (CBCL 6-18) and The Personal Information Form be created to determine socio-demographic characteristics by researchers was used.