Servikovajinal örneklerde mycoplasma ve ureaplasma görülme sıklığı
  1. Tez No: 40851
  2. Yazar: İLKNUR TÜTÜNCÜOĞLU KALELİ
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 38 inde vajinal akıntı şikayeti bulunan 73 gebe, akıntı şikayeti olan 106 kadın hasta, 34 infertil kadın ve 36 kontrol grubunda servikovajinal örneklerden M. hominls ve il. urealyticum izolasyon oranı hızlı tanı kiti olan Mycofast All-İn (International Mycoplasma) kullanılarak araştırıldı. Vajinal akıntı şikayeti olan gebelerde % 60.52 oranında il. urealyticum, % 2.63 oranında M. hominis, % 21.05 oranında M. hominis ve U. urealyticum birlikte izole edildi. Akıntısı olmayan gebelerde ise, % 42.85 oranında il. urealyticum, % 2.85 oranında M. hominis ve il. urealyticum birlikte izole edildi. Akıntısı olan, gebe veya infertil olmayan kadınlarda % 38.68 oranında il. urealyticum, % 2.83 oranında M. hominis, % 18.87 oranında il. urealyticum ve M. hominis birlikte bulundu. İnfertil kadın hastalarda % 29.41 oranında il. urealyticum, % 2.94 oranında M. hominis, % 5.88 oranında hem M. hominis hem de il. urealyticum izole edildi. Kontrol grubunda ise % 25.00 il. urealyticum, % 8.33 oranında M. hominis ve il. urealyticum tespit edildi. Hasta grupları ile kontrol grubu arasında M. hominis ve U. urealyticum izolasyonunda istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the isolation rates of M.hominis and U.urealyticum were searched in the cervicovaginal samples of 73 pregnant women, 38 of whom had vaginal discharge complaints, 106 female patients with discharge complaints, 34 infertile women and 36 control groups by using Mycofast All - in (İntemational- Mycoplasma) which is a rapid diagnosis kit. U.ureaalyticum, M.hominis, both M.hominis and U.urealyticum were isolated in the pregnants with vaginal discharge complaints as, 60.52 %, 2.63 % and 21.05 % respectively. On the other hand, for the pregnants with no discharge, the isolation rates were as follows ; 42.85 % U.urealyticum, 2.85 % M.hominis and U.urealyticum, As to the women with discharge but with no pregnancy or infertility, the rates were as follows, 38.68 % U.urealyticum, 2.83 % M.hominis, 18.87 % U.urealyticum and M.hominis. infertile women patient's isolation rates were as follows, 29.41 % U.urealyticum, 2.49 °/. M.hominis, 5.88 % both M.hominis and U.urealyticum. 25.00 % U.urealyticum, 8.33 % M.hominis and U.urealyticum were determined in the control group. No statistically significant difference was found in the isolation rates between the patient groups and the control group. 39