DNA tamir genlerindeki (ADPRT/PARP-1 V762A, ERCC2/XPD Lys751Gln, XRCC1 Arg194Trp, XRCC1 Arg399Gln, XRCC3 Thr241Met, APE1 Asp148Glu) polimorfizmleri ve korelasyonlarının Türk populasyonunda akciğer kanseri ile ilişkisi
Evaluation of DNA repair gene polymorphisms (ADPRT/PARP-1 V762A, ERCC2/XPD Lys751Gln, XRCC1 Arg194Trp, XRCC1 Arg399Gln, XRCC3 Thr241Met, APE1 Asp148Glu) in Turkish patiens with lung cancer
  1. Tez No: 408517
  2. Yazar: NURAN DİNGİL İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALUK DÜLGER, YRD. DOÇ. DR. RAGIP BALAHOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
DNA tamir gen ürünleri, sürekli olarak çevresel ve hücresel kaynaklı kanserojene maruziyetde meydana gelen DNA hasarlarının doğru şekilde tamir edilmesinde rol alırlar. Bu çalışmanın amacı, Türk toplumunda akciğer kanseri gelişimiyle DNA tamir genlerindeki (ADPRT/PARP-1 V762A, ERCC2/XPD Lys751Gln, XRCC1 Arg194Trp, XRCC1 Arg399Gln, XRCC3 Thr241Met, APE1 Asp148Glu) polimorfizimleri arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması idi. Çalışmaya akciğer kanseri tanısı almış toplam 90 sigara içicisi birey ve kontrol grubu olarak sigara içicisi sağlıklı 100 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerden alınan kanlardan DNA izolasyonu yapıldı ve genlerdeki hedef polimorfizimlerin ortaya konması için restriksiyon fragmenti uzunluk polimorfizmi (RFLP) tekniği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
DNA repair enzymes continuously monitor DNA to correct damaged nucleotide residues generated by exposure to environmental mutagenic and cytotoxic compounds or carcinogens. Our objective was to investigate the association, if any, between XRCC1 for Arg399Gln, Arg194Trp, XRCC3 for Thr241Met, XPD- ERCC2 for Lys751Gln, APE1 for Asp241Glu, PARP-ADPRT for Val762Ala polymorphic genotypes and lung cancer in Turkish population. Our patient group consist of 90 patients with lung cancer and control group had 100 healty individual all those smoking. DNA extracton was performed by both group members' peripheral blood. RFLP technique was used to investigate the polymorphisms on target genes. As a result; there was no significant difference in the genotype distribution of XPD Lys751Gln, XRCC1 Arg194Trp, XRCC3 Thr241Met, APE1 Asp241Glu between lung cancer patients and controls for each polymorphism (p>0.05).