Bulanık AHP yöntemi ile performans kriterlerinin önceliklendirilmesi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
Prioritization of performance indicators using fuzzy AHP: An application in automotive industry
  1. Tez No: 408571
  2. Yazar: AYTEKİN BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çağdaş işletme anlayışı ile birlikte bir maliyet unsuru olmaktan çıkan insan faktörü, işletmeler için katma değer sağlayan önemli bir sermaye unsuru haline dönüşmüştür. Bu bağlamda, günümüz organizasyonlarının en önemli konularından birisi de çalışanlara verilen görevlerin ne oranda gerçekleştirildiğinin belirlenmesi olmuştur. Böylece, çalışanlar incelenmeye, yorumlanmaya ve ölçümlenmeye başlamış ve bu da organizasyonlarda performans kavramının hızla önem kazanmasına yol açmıştır. Bu çalışma kapsamında performans yönetiminin önemi vurgulanarak otomotiv endüstrisinde yer alan üretici bir firmada bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümünde performans ile ilgili kavramlar, performans değerleme ve performans yönetim sistemi, amacı, önemi, kullanım alanları detaylıca irdelenmiştir. Bir performans yönetim sistemi döngüsü detaylıca incelenerek değerlendirmeye alınacak kriterler, değerlendirme standartları, değerlendiricilerin belirlenmesi ve değerlendirme süreleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada çok kriterli karar verme tekniklerinden, Analitik Hiyerarşi Proses, bazı değişkenlerin belirsizlik durumları da göz önüne alınarak bulanık mantıkla birleştirilmiş ve Bulanık Analitik Hiyerarşi Proses (BAHP) çalışılmıştır. Bu bağlamda ikinci bölümde Analitik Hiyerarşi Süreci ile beraber bulanık mantı ve beraberinde Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise uygulama süreci detaylandırılmıştır. Türkiye'nin en büyük kurumlarından birindi gerçekleştirilen uygulama kapsamında çalışan performansını etkileyen kriterler belirlenerek Bulanık AHP modeliyle bu kriterlerin önem sıralandırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In conjunction with the modern management approach human is not a cost factor anymore. Conversely, it has been a part of the capital of the organisation providing added value. In this context one of the main subjects of todays business is to identify the efficiency of employees and assess their performance. Thereby, organisations started to observe, interpret and measure employees and in this way the conception of performance became very important. In this study, a survey was implemented in one of the biggest company in automotive industry in Turkey, emphasising the importance of the performance management.In scope of the first part performance related concepts, performance evluation and performance management system and its goals, importance are explicated in detail. A performance management cycle is elaborated together with performance criterias standards.With in study the application is performed with fuzzy analytic hierarcy process. Therefore multicriterial decion making method, analytic hierarcy process and fuzzy logic concepts are taken on in sope of the second part. In third part the application is explained. The performance criterias of the organisation are identified and prioritization of all criterias are worked out.