Tüketicilerin teknoloji satın alma kararlarında ülke menşei etkisi ve cep telefonu kullanıcılarının satın alma davranışları üzerinde bir araştırma
The country of origin effect on consumers' technology purchasing decisions and a research on mobile phone users'purchasing behaviours
- Tez No: 408570
- Danışmanlar: DR. SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Uluslararası ticaretin büyümesi ve son 20 veya 30 yıldaki global pazarların gelişimi muhteşem bir rekabet anlayışını doğurdu. Hızlı globalleşmeyle beraber, tüketiciler artık ülke menşei etkisini ve marka kimliğini ayırt edici özellikler olarak sınıflandırmaktadırlar. Tüketici satın alma kararlarını doğrudan veya dolaylı olarak bir çok factor etki etmektedir. Bu faktörler arasında, ülke menşei ve ülke imajı etkilerinin etkinliği cep telefonu kullanıcıları arasında yapılan bir anket ile ortaya konmak istenmiştir. Istemli veya istemsiz olarak, tüketicilerin ürünleri değerlendirmeleri esnasında ülkenin imajı, gelişmişliği gibi faktörler etkileyici olmaktadır. Ülke menşei etkisi hem performans hem de duygusal içeriklere sahiptir. Geçmişteki araştırmalar öncelikli olarak ülke menşeinin ikna ve satın alma kararları üzerindeki etkisine odaklanmıştır. Bu araştırmada ise ülke orijini etksinin tüketicilerin teknoloji satın alma kararlarında etkin bir rol oynayıp oynamadığı incelenmiştir. Bunun yanında, bu araştırma Türkiye'deki tüketicilerin teknoloji ürün ve markaları algısını incelemektedir. Büyüyen Pazar paylarıyla, Asyalı teknoloji markaları IT sektörünü domine etmektedir. Diğer taraftan, Çin'in dünya üzerindeki“üretici rolü”tüketicilerin kalite algılarını olumlu veya olumsuz olarak etkilemektedir. Bu araştırmayla birlikte, Türk teknoloji tüketicilerinin Asyalı teknoloji markalarına karşı yaklaşımı, cep telefonu kullanıcılarının satın alma süreç ve davranışları incelenmiştir. Geçmişte yapılan hem yerel hem de global ülke menşei etkisi araştırmalarına eklenecek olan bu araştırma ile bu konunun son yıllardaki önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the growth of international trade and development of global markets in the last two or three decades, a greater interest had been shown for the nature of competitiveness. Because of the rapid globalization, most of the consumers accept that country-of-origin and brand identity are differentiation factors. Favorable or unfavorable perceptions of a country associated with a product lead to a corresponding favorable or unfavorable evaluations of the product originating from that country. Country-of-origin effects have both performance and emotional components. Past researches have primarily focused on performance factors that influence country-of-origin effects on persuasion and purchasing decisions. This research suggests that if country-of-origin effects play a role in the technology consumer's purchasing decisions. Also, this research examined consumer perceptions of Turkey to technology products. With the growing market share, Asian brands are now dominating IT sector. On the other hand, China's key producer role in the world may positively or negatively affect the consumer's quality perception. In this research, I tried to present that the manner of Turkish consumers to the Asian technology products. These observations highlight the importance of exploring the country-of-origin effects.