Yüksek performansa dayalı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilişkisi
The relation between high performance HRM practices and organizational citizenship behavior
- Tez No: 408572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA ÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Örgütsel Vatandaşlık Davranışı (ÖVD) kavramı, 25 yıl önce Organ (1988) tarafından literatüre kazandırılmış olan, özgecilik, bilinçlilik, nezaket, centilmenlik ve sivil erdem alt boyutlarından oluşan, yardımsever, destekleyici ve gönüllü iş davranışlarıdır. ÖVD'nın örgütsel performans ve örgütsel iklimle olumlu ilişkisini gösteren birçok araştırma yapılmıştır. Günümüzde rekabetçi avantaj sağlayabilmek için, insan faktörünün bir değer ya da entellektüel sermaye olarak kabul edildiği, insana değer veren kurumların öne çıkması ile birlikte, insan kaynağını yöneten İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) biriminin uygulamalarının önemi de artmaktadır. Bu çalışmada, kariyer, performans, ödüllendirme, ücret, güçlendirme ve örgütsel iletişim alt boyutlarından oluşan yüksek performamsa dayalı İKY uygulamalarının örgütsel ve kurumsal ÖVD ile ilişkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. İstanbul, Türkiye'deki hizmet, teknoloji, gıda, havacılık, finans, sağlık ve eğitim sektörlerindeki prestijli kurumlarda çalışan uzman, orta ve üst düzey yönetici pozisyonundaki 181 kişiye uygulanan araştırmada, örgütsel iletişim ile ÖVD'nın alt boyutlarından centilmenlik, özgecilik ve sivil erdem arasında anlamlı ilişki olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
25 years ago, Organizational Citizenship Behavior (OCB) has been introduced into the literature by Organ (1988), with the dimensions of altruism , consciousness , courtesy, sportsmanship and civic virtue; indicating philanthropic, volunteer and supportive work behavior. Many studies show that OCB has a positive relationship with organizational performance and organizational climate. Today, in order to provide a competitive advantage, organizations must value the human capital and consider their employees as intellectual capital. Therefore, the importance of Human Resources Management (HRM) unit which manages the human capital, has been increasing. Aim of this study is to investigate the relationship between OCB and High-Performance based HRM functions which consists of, career, performance, reward, compensation, empowerment and organizational communication systems. This research is applied to 181 people who are medium, senior managers and experts working in prestigious companies in service, technology, food, aerospace, finance, health and education sectors in Istanbul, TURKEY. As a result, organizational communication systems were found to be significantly correlated with OCB's altruism, sportsmanship and civic virtue dimensions.