Ortaöğretim öğrencilerin tenis sporuna yönelik farkındalık düzeylerine etki eden faktörlerin incelenmesi
The analysis of the faktors having an impact on the awareness level of the secondary education students with respect to tennis sport
- Tez No: 408577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, orta öğretim öğrencilerinin tenis sporuna yönelik genel farkındalık düzeylerini cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, ailenin eğitim durumu, mesleki durumu, sosyo-ekonomik durumu ve spora olan ilgi değişkenlerini bilişsel, duyuşsal ve devinişsel boyutlara göre incelemektir. Araştırmanın evrenini; İstanbul ili, Şişli ilçesindeki öğrenciler, örneklemini ise Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Notre Dame De Sion Fransız Lisesindeki öğrenciler oluşturmaktadır. Bu araştırmada ortaöğretim öğrencileri içerisinden rastgele yöntemle seçilmiş 179'u kız ve 265'i erkek olmak üzere toplam 444 katılımcı bulunmaktadır. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Tolga Eski'nin (2010) geliştirdiği“Kış Sporları Farkındalık ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmış, elde edilen veriler SPSS 20.0 programında çözümlenmiştir. Her iki ölçekten elde edilen verilerin, cinsiyet, okul türü, sınıf, ailenin iş, meslek ve sosyo-ekonomik durumu, ailede spor yapan ve yakın çevresinde tenis oynayan birinin olup olmadığı değişkenlerine göre olası bir farklılaşmayı belirlemek üzere t-testi yapılmıştır. Çoklu değişkenlerde chi-square (çapraz tablolama) testi kullanılmıştır. Ayrıca bağımsız değişkenler için frekans ve % (yüzde) hesaplamaları ve Pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the general awareness level of the secondary education students regarding tennis sport considering the variables based on their genders, school types, classroom levels, families educational status and their sport attention according to cognitive, affective, kinetic domains. The questionnaire was conducted on the students attending Şişli Vocational High School and French Notre Dame De Sion High School in Istanbul. 179 females, 265 males totally 444 students selected randomly participated in the study. In this study, quantitative and qualitative data were exploited. Winter sport awareness questionnaire reformed by Tolga Eski (2010) and Personal Information Form created by the researcher exploited in collecting data. The findings of quantitative and qualitative data analysis conducted on research group were examined through SPSS 20.0 programme. T-test was also used in the analysis of findings obtained from both data in attempt to determine probable differentiations according to variables pertaining to gender, school type, class level, family's occupation and social economic status, whether someone in the family or in their close environment doing sport is available or not. Chi-square (crosstab) test had been exploited in multi-variances. What is more, frequency and % (percentage) evaluating and analysis of Pearson correlation had been used for independent variances.