An application of disruptive innovation theory with an example from Turkish airline industry
Türk hava taşımacılığı sektöründen bir örnek ile yıkıcı yenilik teorisi üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 408576
  2. Yazar: EVRİM ÇARK GEMİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez havayolu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren pazar lideri bir firmanın yıkıcı yeniliğe nasıl cevap verdiğini ve hangi faktörlerin bu cevabı etkilediğini araştırmaktadır. Hava taşımacılığı sektörünün incelenmesinin ana nedeni; bu sektördeki yeniliğin hem alt pazar hem de yeni pazarların oluşturulması şeklindeki her iki yıkıcı yenilik yaklaşımının karakterini taşımasıdır. Düşük maliyetli taşıyıcı modeli rekabetin bazını değiştirmesi nedeniyle yıkıcı yeniliğin en önemli örneklerinden biri olarak düşünülmektedir. Düşük maliyetli taşıyıcılar Türkiye'de de kısıtlayıcı düzenlemelerin kaldırılması ile birlikte özellikle yurt içi havayolu yolcu sayısının artmasında önemli rol oynamışlar ve pazardaki dinamikleri değiştirmişlerdir. Pazarda hâkim durumdaki firma statüsünde bulunan Türk Hava Yolları bu dönüşüme son derece akıllıca bir hamle ile karşılık vermiştir. Bu çalışma hem Türk Hava Yolları hem de yeni alt markası Anadolu Jet ile yapılan derinlemesine görüşmeler ve Türk hava taşımacılığı endüstrinin evrimsel incelenmesi neticesinde pazarın kendine özgü dinamiklerini ve pazar liderinin iki farklı stratejik konumu aynı anda yürütme teşebbüsünü incelemektedir. Literatürde, yıkıcı yenilik karşısında genellikle pazarda hâkim durumda bulunan firmaların bu yeniliği benimsemek konusunda bazı güçlüklerle karşılaştıkları görülmektedir. Bu araştırma pazar lideri konumunda bulunan dev bir Türk firmasının yıkıcı yeniliği benimsemeye nasıl ve neden karar verdiğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how a Turkish incumbent operating in the airline industry responded to disruptive innovation and which factors affected the decision in embracing a new business model. This line of business was studied since the airline industry has possessed the characteristic of disruption by allowing both low-end and new market creation approach of disruptive innovation theory. Low cost carrier model is considered one of the most illustrative examples of disruptive phenomena due to being the subject to change the basis of competition. Low-cost carriers has transformed the air transportation market and helped to stimulate domestic passenger growth in Turkey since the deregulation. In the literature, even though the incumbents are often being constrained by and trapped in the existing customer and their own value network, Turkish Airlines succeeded to embrace disruptive innovation, wisely. Through an in-depth interviews and historical case study of both the incumbent and its sub-brand, this study intended to reveal the particular characteristics of Turkish airline market and the way of Turkish incumbent adopting the disruptive innovation by choosing two different strategic positions, simultaneously. In the face of disruptive innovation, incumbents frequently encounter substantial difficulties in adopting this change. This research contributes to the literature by investigating in how and why a Turkish giant decided to adopt disruptive innovation and could not simply ignore the disruption process although it holds the market leader position.