Effects of brand associations on sport spectators: A study on Beşiktaş, Fenerbahçe and Galatasaray fans
Marka çağrışımlarının spor taraftarı üzerindeki etkileri: Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları üzerinden bir araştırma
  1. Tez No: 408578
  2. Yazar: UMUT CAN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada marka çağrışımlarının spor seyircisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Literatür taraması içerisinde spor pazarlaması, marka ve marka eder kavramları tartışıldıktan sonra spor pazarlaması bölümü altında alışıldık ürün ve hizmet pazarlaması ve spor ürünü pazarlaması arasındaki farklar ifade edilmiş, spor pazarlaması detaylı bir şekilde açıklanmış, spor ürünü incelenmiş ve son olarak da taraftarların katılımlarına göre gruplandırılması açıklanmıştır. Literatür taramasının marka bölümündeyse marka bilinirliği, marka farkındalığı ve marka ederi kavramları açıklanmıştır. Marka ederinin bileşenleri incelendikten sonra, genel kabul görmüş bir marka ederi modeli tanıtıldıktan sonra bu model araştırma sürecinde baz kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of brand associations on sport spectators are studied in this research. The concepts of sports marketing, brand, and brand equity were discussed within the literature review. In sports marketing section, the difference between common goods & services marketing and sports marketing was explained in detail, the sports product was examined, and lastly the fan categorization was discussed regarding the fans' involvement into the sport. The terms brand knowledge, brand awareness, and brand equity were described. The components of brand equity were also explained, and a widely accepted conceptual framework to evaluate the brand equity in team sports was introduced as a basis to the research.