Gençlerin tenis spor dalını seçmelerinde motivasyonu etkileyen unsurlar
Motivation factors that influence children to participate tennis
- Tez No: 408585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sporun genel eğitim içinde bütünleyici bir yeri ve önemi vardır. Bunun yanı sıra, bireyin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimine de katkısı büyüktür. Bireyleri fiziksel aktiviteye yönlendiren çeşitli nedenler vardır. Bu nedenler çeşitli çalışmalarda kategorize edilmiştir. Bu araştırmalar sadece fiziksel yeteneği değil sosyal konuların da gençlerin spora katılım motivasyonunu anlamada önemlidir. Bunun nedeni de fiziksel aktivitenin gençlerin yaşamında önemli bir yeri olmasından kaynaklanır. Spora katılımda bir deneyim anlamlı algılanırsa motivasyon da artar. Dolayısıyla çocuklarınve gençlerin spora katılım motivasyonlarıve etkileyen unsurların belirlenmesi gerekmektedir. Bu araştırmada gençlerin tenis spor dalını seçmede motivasyonlarını etkileyen unsurlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports has an important and subsidary role in education. Besides it also contributes to individual's physical, mental, emotional and social development. There are several reasons that lead individuals to sports. These reasons are categorized in several studies. These studies conclude that individuals tend to participate in sports not only because of physical capabilities but also social motivation play a great role. The reason fort his motivation is physical activities play an important role in kids life. If an experience is perceived positively thus motivation increases accordingly to this perception. Therefore motivation factors that lead kids and young aduts to participate in sports should be determined. Present study investigates young adults motivation factors in tennis branch.