Mesleki sorumluluk sigortası sözleşmesi
Professional liability insurance contract
- Tez No: 408584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AMASYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mesleki sorumluluk sigortası sözleşmeleri poliçede tanımlanan mesleki faaliyetin yerine getirildiği esnada sebep olunan zararların giderilmesi maksadıyla yapılan bir sorumluluk sigortası türüdür. Sorumluluk sigortalarında geçerli temel ilke, sigorta ettirenin üçüncü kişilere verebileceği zararlardan dolayı bu zararın giderilmesi için sigorta ettirenin malvarlığındaki azalmayı önlemektir. Mesleki sorumluluk sigortası sözleşmeleri de aynı şekilde meslek erbabı sigorta ettirenin malvarlığının pasifindeki azalmayı engelleme amacıyla akdedilen bir sigorta sözleşmesidir. Mesleki sorumluluk sigortası sözleşmesinin daha kolay açıklanabilmesi açısından çalışmamızda öncelikle sorumluluk sigortası kavramı ve sorumluluk sigortasının özellikleri açıklanmıştır. Sorumluluk sigortasının konusu açıklanırken sorumluluk sigortasının bir zarar sigortası ve malvarlığının pasifinin sigortası olmasına ilişkin özellikleri üzerinde durulmuştur.İkinci olarak mesleki sorumluluk sigortası sözleşmesinin konusu ve sözleşmeyi akdeden tarafların sözleşmesel borçları ve yükümlülükleri üzerinde durulmuştur. Mesleki sorumluluk sigortası sözleşmelerinde de diğer sigorta türlerinde olduğu gibi taraflara kanunda ve sigorta genel şartlarında birtakım haklar tanındığı gibi bunun yanında birtakım yükümlülükler de yüklenmektedir. Bu bölümde sorumluluk sigortası genel şartları kapsamında ve TTK ilgili hükümleri çerçevesinde tarafların borç ve yükümlülükleri incelenmiştir. Çalışmamızda üçüncü olarak riziko kavramı üzerinde durulmuştur. Riziko ve rizikonun meydana geldiği anın tespit edilmesi mesleki sorumluluk sigortası kapsamında büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle doktrinde rizikonun meydana gelme anının tespitine ilişkin görüşler açıklanmıştır. Doktrindeki görüşlerin açıklanması akabinde mesleki sorumluluk sigortası genel şartları kapsamında rizikonun meydana gelme anına ilişkin düzenleme incelenmiştir. Son olarak da yine genel şartlar kapsamında rizikonun kapsamı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Professional liability insurance is a type of liability insurance made for the damage that occured at the time of professional activities performed. The basic principle of insurance, to prevent the reduction in the insured property that could be decreased because of the damages caused by insurant to third party. In the same way, the professional liability insurance contracts concluded in order to prevent the reduction of tradesman insured property. In our study, the features and the concept of liability insurance received priority consideration in order to define professional liability insurance contract easily. Explaining issues of liability insurance, it is emphasized that liability insurance is a loss insurance that made for the possible losses from insurant property. Secondly, issues of professional liability insurance contract, contractual obligations and debts of the parties are mentioned in the view. The parties to the insurance contract are insurent agent and insurent. As well as other types of insurance, in the professional liability insurance contract has some obligations besides legal remedy. In this section, under the general terms and conditions of professional liability insurance and in the context of Turkish Commercial Code ( TCC ), the obligations and debts of parties are analyzed. Our work focuses on the concept of risk as a third. In professional liability insurance, to determine the risk and the moment that it happened has a great importance. In this context, the present study firstly describes the views regarding the determination of the moment of occurrence of the risk on doctrine. After reiterating of views on doctrine, explanations were made about the moment of risk occurance under the general terms and conditions of professional liability insurance. Finally, the extent of the risk is explanained under the general terms and conditions again.