Working capital management and profitability: Evidence from non - financial firms listed on the Iraq Stock Exchange
İşletme sermayesi yönetimi ve karlılık: Irak Menkul Kıymetler Borsası'nda listelenen finansal olmayan şirketlerden deliller
  1. Tez No: 408595
  2. Yazar: GULIZAR ABDULLAH MOHAMMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ALTIOK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Iraklı firmaların karlılığının etkin bir işletme sermayesi yönetiminden nasıl etkilendiğini araştırmayı hedeflemektedir. Çalışma IRAK'ta listelenen 30 finansal olmayan şirket üzerinde 8 yıllık bir dönemi kapsayan 2006 ile 2013 arasındaki dönem üzerinde odaklanmıştır. İşletme sermayesi yönetimini ölçmek için nakit dönüşüm döngüsü kullanılmış ve şirket karlılığını ölçmek için ROA kullanılmıştır. Pearson korelasyon, sıradan en küçük kareler (OLS) ve rastgele Genelleştirilmiş En Küçük Kareler (GLS) modelleri regresyon analizi yapmak amacıyla kullanılmıştır. Sonuçlar nakit dönüşüm ve ROA'nın pozitif olarak etkilendiğini göstermektedir, fakat bu pozitif etki, örneklem grubunun küçüklüğünden dolayı ilgili literatürdeki sonuçlardan daha zayıftır. Çalışmada erişilen sonuçlara göre, Iraklı firmaların yöneticileri nakit dönüşüm döngüsünü uzatmak suretiyle karı maksimize edebilirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how profitability of Iraqi firms is affected by an efficient working capital management. The study focused on 30 listed and non-financial firms in IRAQ for 8 years period between 2006 and 2013. To measure working capital management Cash conversion cycle is used and ROA is used to measure firm profitability. In addition to Pearson correlation, ordinary least square (OLS) and random Generalized Least Square (GLS) models were employed to conduct regressions analysis. Results indicate that Cash conversion and ROA are positively affected, but this positive impact is weaker than the results in the relevant literature due to the small size of the sample. According to the findings reached by the study managers of Iraqi firms can maximize the profit by making cash conversion cycle longer.