Treasury and capital markets in participation bank
Katılım bankalarında hazine ve sermaye piyasası ürünleri
- Tez No: 408596
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLARA ALTIOK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Katılım Bankalarının son 10 yılda 10 kattan fazla büyümesi ve sektör payını hızlıca arttırması sonucunda, bu alanda ki bilimsel çalışmaların sayısında hızlı artış görülmüştür. Ancak dünyadaki İslami finans uygulamalarının birçoğunun ülkemizde uygulanmadığı ve bu alanda yapılan bilimsel çalışmaların sektör içinden yapılmadıkça uygulamaya yönelik çok kısıtlı kaldığı ve şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmaların benzer şeyleri tekrar ettiği gözlemlenmiştir. Dolayısı ile bu çalışmanın amacı spesifik olarak Katılım Bankalarında hazine ve sermaye piyasası ürünlerini tanıtarak bu alanda uygulamaya yönelik az olan yazılı kaynak sayısını arttırması amaçlanmıştır. Katılım Bankalarında ki hızlı büyüme sonucunda hazine ve sermaye piyasası ürünleri önem kazanmıştır. Bu ürünler içinde, yönetilecek fon miktarının büyümesi, müşteri talepleri, riski azaltmak ve aktif pasif yönetimini kolaylaştırmak için geliştirilen kira sertifikası çok önem kazanmıştır. Bu ürün İslami finans sektörüne bir canlılık ve yenilik getirdiğini ve hazine/sermaye piyasası alanında çok yoğun şekilde kullanıldığını yapılan çalışmalar ile gösterilmektedir. Bu ürüne dayalı çıkarılan yatırım fonlarının da kira sertifikası kadar sektörde önemli olacağı tahmin edilebilir. Hâlihazırda kullanılan diğer hazine ürünler ise, sektörün büyümesi ile o ürünlerdeki işlem hacmini çok hızla artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of participation banks' growing more than tenfold and increasing its sector share in the last 10 years, there was a heavy increase in the number of scientific studies in this area. However, it has been observed that most of the finance applications in the world are not available in our country, that the studies made so far are not sufficiently applicable as long as they are conducted by the people from the sector and that those studies repeat the similar things. Therefore, the aim of this study is to increase the few number of applicable information sources through introducing specifically the products of treasury and capital markets in participation banks. The products of treasury and capital markets has gained importance in consequence of the boom in Islamic finance sector. Among these products, the lease certificate which is developed to increase the amount of funds and customer demands, to lower risks, and to facilitate the asset-liability management has a particular importance. It has been showed with studies that this product has brought dynamism and innovation to the Islamic finance sector and it is intensively used in the treasury and capital markets area. It can be estimated that the mutual funds issued based on this product will also be as important as lease certificate. With the sector's growth, there has been a rapid increase in the transaction volume of the other currently used products.