Akut veya kronik gastroenteritli hastalarda Campylobacter Jejuni'nin izolasyon ve identifikasyonu
  1. Tez No: 40860
  2. Yazar: BELMA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
29 ÖZET Çalışma iki aşamada yapıldı. Birinci aşamada akut veya kronik diyardı hastalardan alınan dışkı örnekleri özel seçici besiyerlerine ekilerek uygun atmosferik koşullarda Campylobacter üretilmeye çalışıldı. İkinci aşamada Campylobacter jejuni suşlannın morfolojik özellikleri, hareketleri, üretilme koşullan ve değişik besiyerlerindeki üretilme özellikleriyle karekteristik bazı biyoşimik özellikleri incelendi Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana bilim Dalmdan temin edilen üç adet Campylobacter susu bu amaçla kullanıldı, 1 ve 2 notu suş Gram negatif krvnk, tipik morfolojik görünümde hareketli, 3 nolu suş ise coccoid forma eğilimli bulundu. Her üç susunda tipik biyoşimik özellikler gösterdikleri belirlendi. Besiyerinde üreme açısından Müller - Hinton kanlı jeloz ile Charcoal besiyerinin Thiogrycolate ve Semisolid ağardan daha üstün oldukları gözlendi Nemli besiyerinde coccoid forma dönüştükleri belirlendi. Atmosferik koşul olarak Anaaerobik BR 38 Gas -Pak sisteminin Campy BR 56 sisteminden daha uygun olduğu sonucuna varıldı. İncelenen 40 gastroenterit şikayeti gösteren hastanın lüçbirisinde Campy cinsi bakteri üretilemedi. Bu hastaların ancak %17. 5' inde intestinal lokosit varlığı gözlendi Bu hastaların hemen tümünde E. histolitica veya trofozoitierin vatlığı belirlendi. Hiç bir hastada Salmonella, Shigella ve Yersinia izolasyonu yapılamadı. Hastaların %15' de direk mikroskobide Gram (+) ağırlıklı flora bulunması ve Candida varağı belirlendi. Hiç bir hastada barsak helmintieri (Ascaris, Trichuris, Ilymenolopy, Ancylostoma) ne rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY This study was planned and performed in two stages. In the first stage collected from the patients with acute or chronic diare complaints stool specimens were samples were cultured in selective medium under stable atmospheric conditioas and microbial growth was observed for varrious lengthef lime. In the second stage, morphologyc, motility, conditions growth and some biochemical aspect of Campylobacter jejuni were studied. Three strains of C. jejuni used in this study were obtained from The Department of Microbiology, Faculty of Veterinary School of Ankara University. Number I and II strains were Gram negative had typical, morphological charecteristics. Number m strains showed more coccoids forms than other stains. All of three strains of C. jejuni had same typical biochemical characteristics. It was found that supplemented Müller - Hinton Medium sheep blood and Charcoal Selective Medium (CSM) supported the growth of C. jejuni better than Thioglycolale and Semisolid Medium (SSM). It was also demonstrated that three stains were transformed in more coccoid form. As the type of atmospheric condition, It was found that Anaerobic BR 38 Gas - Pack system was better than Campy BR 56. 40 patients with gastroenteritis complaints were examined. In none of the samples tested Campylobacter species could be isolated. Howewer intestinal leucosyt were observed in 17.5 % this patients, while Entemobea hystolitica trophozoite were also observed 17. 5 % of samples. Shigella, Salmonella or Yersinia were not detected in any of the samples tested. Candida and Gram (+) flora indicated in 15 % of samples. Direct microscopy examination no intestinal helmints (includig Ascaris, Trichuris, Hymenolopy, Ancylostoma) were observed.