Akciğer kanserli hastaların bronko alveoler lavaj örneklerinde lateks yöntemi ile kandida mannan antijeni ve serum örneklerinde ELISA yöntemi ile antimannan antikorlarının araştırılması
- Tez No: 40859
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. HAKKI BAHAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
6-ÖZET Kandida'ların hücre duvar yapılarında bulunan mannan iyi antijenik özelliği yanısıra virulansla da ilişkilidir. Bronko alveolar lavaj gibi bazı örneklerde kandidaların üretilmesi hernekadar altın standart ise de kolonizasyon ve infeksiyonun ayırımında her zaman yeterli olmamaktadır. Bu çalışmada nötral sitrat tamponu ve Fehling solüsyonu yöntemi ile mannan antijenleri elde edilmiştir. Bu antijen ile serumda antikor aramak üzere ELISA plakları kaplanmıştır. Ayrıca tavşanlardan elde edilmiş antikorlarla kaplı lateks partikülleri ile BAL örneklerinde mannan antijeni aranmıştır. ELISA yöntemi ile hasta grubunda IgM için %17.85, IgG için %1 9.24, total antikor için % 1.78 oranında cutoff un üstünde değerler elde edilmiştir. Kontrol grubunda hiç bir olguda pozitif sonuç saptanamamıştır. Ancak elde edilen absorbans değerleri üzerinden iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. (IgM için X2=3.118 p=0.0774, IgG için X*=3.487 p=0.0619, Total antikor için XM).272 p= 0.6022). BAL örneklerinde hasta grubunda kültür pozitif olgularda %82.35'inde 1/2 ilel/32 arasında pozitif değerler bulunmuş olup kültür negatif olanlarda bu oran %20.5 dir. Ayrıca kültür sonuçlarına bakmaksızın pozitiflik oranı hasta grubunda % 39.28, kontrol grubunda % 13.34'dür.İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (X^l 8.982 p= 0.0001). Testin sensitivitesi % 82.35, spesitifitesi % 79.49 olup kontrol grubundaki 1/2 sulandırımda pozitif iki olgu göz önüne alınmadığında bu oranlar sensitivite için % 64.71 'e düşmekte ancak spesitifite % 82. 5'e çıkmaktadır. 48Sonuç olarak antimannan antikorlarının invaziv kandidiyazis tanısında ELISA yöntemi ile araştırılmasının gerekli olmadığı ancak bu olgularda lateks aglütinasyon yönteminin sensitivitesi ve spesitifite yüzdelerinin anlamlı olduğu ve bu yöntemin kolay, hızlı ve uygulanılabilir olma özellikleri ile yeğlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. 49
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY The mannan is a component of the cell wall of Candida species which shows an antigenic property and it's related with the virulance of the fungi. Although the isolation of the Candida from the specimen such as bronchoalveolar lavage fluid is considered to be the goldstandart, it's sometimes not enough for the differentiation of infection and colonization. In this study mannan antigens are prepared by neutral citrate buffer and Fehling solution methods. This antigen was coated to the ELISA plates to search the antibodies in sera. At the same time mannan antigen was searched in bronchoalveolar lavage fluid samples with the latex particles coated with the antibodies obtained from the rabbits. For the patient group the rates detected above the cutoff value which are found for IgM, IgG and total antibody are %17.85, %19.24, %1.78 respectively by ELISA. No positivity was detected in the control group. However no statistical difference was found between the two groups (for IgM X^.118 p=0.0774, for IgG X^.487 p=0.061 9, for total antibody X2= 0.272 p= 0.6022) Among the BAL specimens of the patients, which had positive culture the positivity rates at 1/2-1/32 titers were found to be 82.35%. This rate is 20.5% for the culture negative patients. If the culture results are not considered the positivity rates are 39.28% and 13.34% for the patient and the control group respectively. At this point there is a statistical difference between two groups (X 2=1 8.982 p=0.0001 ). The sensitivity and the specificity of the test are 82.35 % and 79.49 %. When two patients which 50are positive at 1/2 dilution are ignored the sensitivity rate decreases to 64.71, and the specificity rate increases to 82.5. As a result, it's concluded that for the diagnosis of invasive candidiasis, the screening of antibodies by ELISA is not important but latex agglutination method being an easy, rapid and performable test is valuable with good sensitivity and specificity rates. 51