Kamuda tasfiye yoluyla satışlarda müşterilerin tercihlerini etkileyen faktörler: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı örneği
Factors determining customers' purchasing choices in public sales through liquidation process: The example of Ministry of Customs and Trade
- Tez No: 408624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tasfiye süreci, eşyanın tasfiyelik hale gelmesiyle başlayıp, yürürlükteki mevzuat hükümleri doğrultusunda tasfiye edildiği ana kadar geçen sürede yapılan işlemlerin tümüdür. Satışın amacı ise, ekonomik değerin, uygun zaman ve fiyatla satışa sunularak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Tasfiye, satış ve imha işlemleri uzun zaman alan ve meşakkatli bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı, araç ve eşya satın alan müşterilerin satın alma tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu kapsamda müşteriler üzerinde bir araştırma yapılarak araştırma sonucunda tasfiyelik hale gelen araç ve eşyaların satın alınmasındaki müşteri memnuniyetinin önemine değinilerek, satıştan elde edilen gelirin ekonomiye önemli derecede katkısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Liquidation process, is the total of all transactions made during the process which, starting with the good becoming available for liquidation, untill the moment it is liquidated in accordance with the provisions. The purpose of sale isselling the economic value in appropriate time and with appropriate price and thus contributing to the country's economy. Liquidation, sale and disposal is a time-consuming and arduous process. The purpose of this study is determining the factors that affect the purchasing choices of the customers who buy vehicle and goods.In this context, by an application on customers, and as a result of the application stressing the importance of customer satisfaction in purchase of the vehicles and goods available for liquidation, it has been observed that the income derived from the sales significantly contributes to the economy.