Lisansüstü eğitim gören öğrencilerde kişisel başarı ile bireysel kariyer planlama arasındaki etkileşim: Bir vakıf üniversitesi örneği
Interaction between individual career planning and personal success
  1. Tez No: 408623
  2. Yazar: BERAT USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bireysel kariyer planlaması kişilerin iş hayatındaki bütün kavramlara kendisini adapte etmesine, karşılaşılabilecek sorunlara karşı hazırlıklı olmasına ve planlı tepkiler vermesine yardımcı olan önemli bir kavramdır. İnsanın başarılı olması ve bu başarısının insanlar tarafından takdir edilmesi hususu başarının devamlılığı artıracağı gibi rehavete kapılıp tam tersi etki de yapacağı aşikâr bir gerçekliktir. Ancak planlı düzenin başarı öncesinde olduğu gibi başarı sonrasında da devamlılığın sağlanması kazanılmış başarı seviyesinin korunmasında ve hatta daha da yukarılara çıkılmasında önemli tetikleyici etken olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapan öğrencilerin kişisel başarı ile bireysel kariyer planlama arasındaki etkileşimi belirlemektir. Bu iki kavramın arasındaki etkileşim birbirini tetikler niteliktedir. Çalışmadaki amaç da başarının getirisi olacak olan kariyer planlamasının iki olgu arasındaki etkileşimlerinin incelenmesidir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2013-2014 Bahar Döneminde Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapan öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre katılımcıların genelinin kariyer planlamasına ilgili oldukları görülmektedir. Ayrıca katılımcılara göre kariyer planlaması ve kişisel başarı arasında da olumlu yönde anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
Individual career planning is an important concept that enables people to adapt themselves to all the notions in the business life, to be prepared against the problems that can be faced and to give planned reactions. Although being successful and appreciated by people will increase the continuity of the success, it is a crystal clear fact that it will lead to the opposite situation, causing lethargy. However, maintaining the planned order after success as well as before success is an important triggering factor in terms of sustaining the obtained level of success and enhancing it even more. The aim of this project is to determine the interaction between individual career planning and personal success of the master students in Business Administration in University of Turkish Aeronautical Association. The interaction between these two phenomena has a mutually triggering effect. The purpose of the project is to examine the career planning which will come as a result of success, interactions between these two notions. Surveying is the method which is used in the project. The sample of the survey is constituted by master students in Business Administration in University of Turkish Aeronautical Association in 2013-2014 Spring term. According to the results of the project, it is observed that most of the participants are interested in career planning. In addition, there is a significant difference in between career planning and individual success in a positive way.