ESDP, the controversial issue between Turkey and the EU: Different security concepts
AGSP, Türkiye ve AB arasındaki tartışmalı konu: Farklı güvenlik konseptleri
  1. Tez No: 408630
  2. Yazar: HAKAN CAVLAK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YUNUS EMRE GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
1998 yılında Avrupa Birliği'nin iki önemli askeri gücü olan İngiltere ve Fransa Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) sürecini başlattı. Bu politika alanı AB'nin Ortak Dış ve Savunma Politikasının ayrılmaz bir parçası olacaktı ve Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) bu süreçte ortadan kaldırılması gerekiyordu. NATO'nun Avrupalı ama AB üyesi olmayan ve BAB'ın Ortak üyesi olan Türkiye ile AB arasındaki sorun işte bu noktada başladı; çünkü Türkiye, Avrupa güvenlik sisteminin bu yeni yapısal ve kurumsal şekliyle Avrupa'da ciddi bir etki erozyonu yaşayacaktı. Bunun yanında, bu yeni durum Türkiye'de Türkiye'nin sınırları çevresindeki bazı uluslararası çıkarlarını ve kendi iç güvenliğini zedelediği şeklinde algılandı. Avrupa tarafında ise Türkiye'nin bu konuda yaptığı girişimlere“neden AB üyesi olmayan bir ülke AB'nin kendi iç karar alma mekanizmasına dahil edilsin?”sorusuyla karşı çıkıldı, ayrıca Türkiye'nin Avrupa'nın güvenliğine gerçekten bir katkısı olup olmayacağı şüphesi de bu muhalefette önemli bir etkendi. Avrupa'nın bu durumu değerlendirmesi şu şekilde özetlenebilir: AGSP, AB'nin kendi politikalarından birisi ve böyle bir alanda karar almak AB üyelerine özel bir haktır; Türkiye dünyanın en güvensiz bölgelerinin tam ortasında ve kendi iç güvenlik sorunları var. Bu tezde bu tartışmalı konu yapısalcı bir yaklaşımla incelenecek; her iki tarafın birbirlerinden farklı bir güvenlik kimliğine sahip oldukları ve bu farklılığın ortaya çıkan bu anlaşmazlığın temel nedeni olduğu ileri sürülecek.
Özet (Çeviri)
In 1998, Britain and France, two major military powers within the EU, have initiated the ESDP process. This policy area would be an integral part of the Common Foreign and Security Policy, the second pillar of the EU, and requires the absorption of the WEU. The disagreement between Turkey, a European but non-EU member of NATO, and an Associate Member of the WEU, and the EU has started at this point; because, Turkey, with this new structuring and institutionalizing of European security, experiences erosion on its influence on European affairs. Furthermore, it is also perceived in Turkey that the new arrangement would hurt some vital international interests of Turkey around her territory as well as her domestic security. From the European point of view, the main objection to Turkey's attempt is the question“why should a non-member country be involved in the EU's ”domestic“ decision –making mechanisms,”as well as the scepticism if Turkey really will enhance the security of Europe. ESDP is one of the policies of the EU and the EU should have the exclusive right of decision-making and implementing it; and Turkey is just in the middle of the world's most insecure regions and has its own insecurities. This problematic issue would be discussed in this thesis with a constructivist approach. It will be argued that security identities of the parties are different and this difference constitutes the main reason of disagreement.