Kitle iletişim araçlarının oy verme davranışına etkisi; Genç Parti örneği
Effect of mass media on behaviour of voting; example of Youth Party
- Tez No: 408631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGİ KÜÇÜKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Kitle iletişim Araçlarının Oy Verme Davranışına Etkisi; Genç Parti Örneği”başlıklı bu tez, kitle iletişim araçlarının etkin bir şekilde kullanılmasıyla birlikte seçim dönemlerinde partilerin yaptıkları propaganda faaliyetlerinde yaşanan değişimleri ve bunun oy verme davranışı üzerindeki etkisini Genç Parti örneği çerçevesinde değerlendirmektedir. Son yıllarda seçim kampanyaları ve siyasal propaganda faaliyetlerinin siyasal pazarlama olarak adlandırılan ve özellikle serbest Pazar ekonomisi ilkelerinin ve kavramlarının geçerli olduğu faaliyetlere dönüştüğünü görmekteyiz. Partilerin birbirine benzediği, parti bağlarının giderek zayıfladığı bir sistemde liderlerin önemi artarken, seçimlerde partilerin programlarından ve ideolojilerinden çok liderlerinin imajları ve söylemleri ön plana çıkmıştır. Bu durum siyasal süreçte kitle iletişim araçlarının önemini arttırmıştır. Bunların yanı sıra medya sektöründe görülen tekelleşme eğilimleri siyasal süreci olumsuz etkilemekte ve demokrasiye zarar vermektedir. 3 Kasım 2002 Genel seçimine katılan Genç Parti, yeni kurulan bir parti olarak aldığı % 7.25 oranındaki oy ile önemli bir başarı elde etmiştir. Lideri Türkiye'nin önemli medya tekellerinden birinin sahibi olan Genç Parti'nin başarısı, siyasetin ve siyasal propagandanın gelecekte alacağı yönü konusunda önemli ipuçları vermektedir. Ayrıca Türkiye'de 1980'lerden sonra oluşmaya başlayan medya tekellerinin siyaset üzerindeki etkisini açık bir şekilde göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled as“Effect of Mass Media on Behaviour of Voting; Example of Youth Party”, emphazes the fact that effect of mass media on transformation of political propaganda and voting in election terms. It is evaulated in the context of Youth Party. In recent years, principles and conceptions of liberal economy are used in election campaings and propaganda of parties as a political marketing. In a system in which, the parties has similarity and the party ties weakened, leaders are being fundamental actor and importance of program and ideology of parties are decreasing but importanceof images and speech of leaders are increasing in election terms.This situtation has increased importance importance of mass media in political process. Furtermore, political process is effected negatively by monopoly of media and it damages democracy. Youth Party, as a new party in Turkish political life, was successful in 3 November 2002 Election. The leader of Youth Party, Cem Uzan, is one of the most important owner of monopoly of media in Turkey. Success of Youth Party is giving very important clues about tendency of politics and political propaganda in the future. Besides, it shows that effect of monopoly of media which is formated in 1980's, on turkish political life.