Avrupa güvenlik ve savunma politikası: Bölgesel bütünleşmeden küresel aktörlüğe
European security and defence policy: From regional integration to global acting
- Tez No: 218574
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), Soğuk Savaş sonrası NATO'nun yaşadığı geçici vizyon belirsizliği döneminde bölgesel savunma oluşumu fikri olarak yeniden canlanmıştır. Fakat bu fikrin altında NATO'ya alternatif bir küresel savunma ve güvenlik aktörlüğü niyeti olduğunu savunan görüşler çoktur. Fransa'nın başını çektiği Kıta Avrupacı görüş, bu niyetini çoğu zaman belli etmiştir. Buna karşın İngiltere'nin başını çektiği Atlantikçi grup ise , bu oluşumu NATO'dan bağımsız olarak görmemektedir. Her ne kadar kurumsal ve operasyonel olarak istenen düzeye gelinemediyse de, AGSP'nin St. Malo ve sonrası süreçte önemli bir ilerleme kaydettiği açıktır. Savunma ve güvenlik konularında Avrupa Birliği (AB) kendi özerk yapılarını kurmuş, Batı Avrupa Birliği (BAB) aracılığıyla sürdürdüğü faaliyetleri genişleterek kendi bünyesine katmıştır. Savunma ve güvenlik konuları da artık AB kurumsal yapısının bir parçası olmuştur. AB, NATO imkan ve kapasitesi ile planlama kabiliyetine garantili erişim konusu çözüme kavuşmadan bu adımları atarak güvenlik ve savunma konusuna büyük ölçüde dahil olmuştur.Yapılan girişimler ve atılan adımlar AB'nin sivil bir güçten daha stratejik bir aktörlüğe doğru kayma eğilimini göstermektedir. Fakat AB'nin bölgesel güvenlik arayışından küresel aktörlük aşamasına geçişi ağır ve iddialı bir süreçtir. Çünkü kurumsallaşmanın yanında imkan ve yeterliliklerin kullanılması ya da tesisi önemli bir sorundur. Bu konulardaki muhatap NATO'dur. Ayrıca AB üyesi olmayan Avrupalı NATO müttefiklerinin AGSP sürecine katılımı başka bir sancılı süreçtir. Diğer taraftan, AB içinde de uzlaşma sağlanamamıştır.AGSP'nin kuruluş parametreleri ve gelinen nokta arasındaki mesafeye baktığımızda, bu oluşumun gelecekteki şeklinin neden AB hakkındaki başlıca tartışma konularından biri olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu tartışma sadece bölgesel değil, küresel bir çerçeveyi de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
At a period when NATO experienced an ambiguity in its Post-Cold War vision, The European Security and Defense Policy (ESDP) resurfaced as a notion of a continental security formation. However, there are many views arguing this notion always contained a will to become an alternative global defence and security actor in place of NATO. This will was occasionally declared by the defenders of ?Continental Europe? idea led by France. Nevertheless, British pioneered ?Atlantic defenders? envisage this organization dependant upon NATO?s existence. Even though the ESDP has not attained the ideal institutional and operational levels, it?s progress accomplished at the post-St.Malo process is obvious. In the fields of defence and security, The European Union (EU) has now constituted its own autonomous bodies and therefore integrated those fields to its structure, thereby enhancing the activities once performed by the Western European Union (WEU). Consequently, defence and security matters became an integral part of the EU Comitology. Although the EU has not yet settled the issues of availability to the facilities and capacities along with planning capabilities of NATO, it has irreversibly engaged in security and defence dealings through aforementioned initiatives.Current initiatives and steps demonstrate the EU?s inclination towards transformation from a civil power to a more strategic actor. However EU?s transition from the quest of regional security to the phase of global actor is considered to be a difficult and pretentious process. Utilization of resources and foundation of facilities and capabilities are also major questions as well as institutionalization. The EU?s addressee on those issues is NATO. Moreover, non-EU member European countries? integration to the ESDP process poses another problem for the Union. On the other hand the member states have not yet reached a compromise desired within the EU.Looking at the distance between the foundation parameters of the ESDP and its current situation, we can easily discover why this formation is one of the main controversial issues regarding the EU. This debate embraces not only the regional framework, but a global framework.