Dünyada ve Türkiye'de mikro finans kuruluşları: Kırsal kalkınma ve yoksullukla mücadeledeki rolü
Microfinance institutions in the world and Turkey: Its's role at rural development and poverty alleviation
  1. Tez No: 408633
  2. Yazar: EMEL YEŞİLÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmanın amacı, mikro finans sisteminin Dünya'da ve Türkiye'de yoksullukla mücadele için (özellikle kırsal bölgelerde) etkin bir araç olup olmadığını değerlendirmektir. Bu çalışmada uluslararası literatür gözden geçirilerek mikro finansın kırsal kalkınma ve yoksullukla mücadeledeki önemi ele alınmıştır. Çalışma ile Dünya'da başarılı olmuş mikro finans kurumlarının faaliyetleri ve faaliyetlerinin sonuçları değerlendirilmiştir. Mikro finans kurumları Türkiye'de henüz kurulmamış olmasından dolayı çalışmada Türkiye'de mikro finans benzeri faaliyetler ve bu faaliyetlerin sonuçları ele alınmaktadır. Çalışmada, sayıları gittikçe artan mikro finans kurumlarının kırsal kalkınma ve yoksullukla mücadelede önemli bir araç olduğu ve Türkiye'de de mikro finans benzeri faaliyetlerin başarıyla yürütülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this paper is to evaluate microfinance system as an efficient tool for poverty alleviation (especially in rural areas) in the world and Turkey. The subject of the study has been reviewed international literature and discussed role of microfinance on rural development and poverty alleviation. This study focused on the evaluation of operations and results of operations of successful microfinance institutions in the World. The study, because of there not microfinance institutions in Turkey, has been evaluated only like of microfinance operations and results in Turkey. This study concludes that microfinance is a key tool for rural development and poverty alleviation; numbers of successfull microfinance institutions are gradually increasing in the world and like of microfinance operations has been succesfully performed in Turkey.