Batı Akdeniz bölgesinde ekmek üretim işletmelerinin profili ve verimliliklerinin karşılaştırılması
The compari̇si̇on of the producti̇vty and the profi̇le of bread producti̇on admi̇ni̇strati̇ons i̇n Western Medi̇terri̇an regi̇on
  1. Tez No: 408632
  2. Yazar: OSMAN AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN DENİZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Beslenme; hayatın en temel ihtiyaçlarından birisidir. İnsanlık bu en temel gereksinimi karşılamak amacıyla kolay ulaşılabilir, ucuz ve besin değeri yüksek bir gıdaya, yani ekmeğe ihtiyaç duymuştur. Zaman ilerledikçe modern çağlarda ekmeğin üretimi belli şartnamelere ve kurallara bağlanmış olup en temel gereksinim için üretim mevzuatı hazırlanmıştır. Mısırlıların kullandığı taş fırınlardan bu yana ekmek üretimi için yeni ekipmanlar bulunmuş ve fırın teknolojisi alabildiğince gelişmiştir. Bunlar genelde; döner, taş, borulu ve tünel fırınlardır. Ekmek üretim işletmeleri genel anlamda bir çok sorunla karşı karşıyadır. Bu sorunlardan başlıcaları; mevzuattan kaynaklanan sorunlar, rekabetten kaynaklanan sorunlar ve tüketim alışkanlıklarından kaynaklanan sorunlardır. Ekmek üretim işletmelerinde girdi olarak bir çok unsur kullanılmakla beraber tek bir çıktı elde edilmektedir. Üretim sırasında kullanılan hammadde (un, tuz, maya, katkı), enerji, su, yakıt ve işçilik girdileri oluştururken bunların birleşimi sonucunda oluşan ekmek ise işletmeninin çıktısını oluşturmaktadır. Kullanılan girdiler ve çıktılar arasındaki ilişki ise verimlilik kavramını ortaya çıkarmaktadır. Araştırmamızda veri toplama işlemi için anket yöntemi uygulanmış olup, bu bağlamda Batı Akdeniz Bölgesinde 115 adet ekmek üretim işletmesi ile görüşülmüştür. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle ve doğrusal programlama tabanlı Veri Zarflama Analizi (VZA) teknikleri ile incelenmiştir. Batı Akdeniz Bölgesindeki ekmek üretim işletmelerinin tam kapasite çalışıp çalışmadıkları, verimliliklerinin karşılaştırılması, işletme sahiplerinin sektörden beklentileri ve sektöre bakışları araştırmamızın temel konularını oluşturmaktadır. Sonuç olarak; Antalya, Burdur ve Isparta illerinde yer alan ekmek üretim işletmelerinin verimlilikleri karşılaştırıldığında; Isparta ilindeki fırınların geleneksel olması rekabet etkisinin diğer illere nazaran daha az olması ve mesleğin ailece benimsenip babadan oğula geçmesi gibi birçok etken, diğer illere göre Isparta ilinin bu konuda daha avantajlı durumda olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the basic requirements of life. So, it has been necessary for humanity to get a food which is cheap, high quality of nutrition and can be found easily that is to say bread. As the time has passed bread production has been depended on certain rules and specifications. Thus bread production law has been prepared. The bake houses were used by Egyptians which were made of stone and lots of new equipments and Technologies have been invented since then. Now there are revolving, stone, piped and tunnel bake houses. Generally bread production establishments have lots of problems. Main problems are because of laws, commercial rivalry and consumption habits. There lots of elements in bread production establishments as inputs but they obtain only one output. Raw materials (such as flour, salt, leaven of bread and other additions) that are used while production, energy, water, fuel workmanship form inputs and the bread that is formed at the and of the conjuction of these elements forms output. Relationship between inputs and outputs brings out the concept of productivity. The method of survey was used in our research and met 115 bread production establishment in West Mediterrenean Region. Data that have been obtained at the end of the research have been examined with statistic methods and the techiniques of basic linear programing and Data Envelopment Analysis. Our research's basic subjects are whether bread production establishments at West Mediterrenean Region work full capacity or not, comparison of their productivitiy, expectations of the establishment owners from sector and their opinions of sector. As a result, lots of factors show that Isparta is more advantageous than the others when it is compared with Antalya and Burdur on this matter. Because bake houses in Isparta are traditional so there is less rivalry between establishments than to the other cities and this work is taken up by other family members.