İlköğretim müfettişlerinin mesleki etik davranışları: Antalya ili örneği
Professional ethical behaviors of primary school supervisors
- Tez No: 408634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim müfettişlerinin mesleki etik ilkelere ilişkin davranışlarının, ilköğretim okulu yöneticileri, sınıf öğretmenleri ve ilköğretim müfettişleri tarafından nasıl algılandığı belirlenmeye çalışılmıştır. Đlköğretim müfettişleri, ilköğretim okulu yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinin ilköğretim müfettişlerinin etik ilkelere ilişkin davranışları hakkındaki görüşleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı; görüşlerinin cinsiyet, kıdem ve öğrenim durumuna göre farklılık gösterip göstermediği araştırmanın alt problemlerini oluşturmaktadır. Araştırma evrenini, Antalya ilinde görevli 69 ilköğretim müfettişi, 325 ilköğretim okulu yöneticisi ve 1971 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi olarak ise ilköğretim müfettişi ile ilköğretim okulu yöneticilerinin tamamı ve 392 sınıf öğretmeni kabul edilmiştir. Tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmada araştırmacı tarafından alanyazın taramasına dayalı olarak geliştirilen anket aracılığıyla toplanan veriler SPSS for windows paket programıyla çözümlenmiştir. Anket yoluyla elde edilen verilerin istatistiki analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, varyans analizi ve Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, ilköğretim müfettişi, ilköğretim okulu yöneticisi ve sınıf öğretmenlerinin algıları, müfettişlerin etik ilkelere genellikle uygun davrandıkları yönündedir. Yöneticilerle sınıf öğretmenlerinin görüşleri birbirine paralellik gösterirken, müfettişlerin görüşlerinin bu gruplardan farklılık gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Yönetici ve sınıf öğretmen görüşlerinin ortalamaları müfettiş görüşlerinin ortalamasından daha düşük değere sahip olduğu görülmektedir. Đlköğretim müfettişleri, ilköğretim okulu yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinin, müfettişlerin mesleki etik ilkelere ilişkin davranışları hakkındaki görüşleri arasında cinsiyete, mesleki kıdeme ve öğrenim durumuna göre anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Bütünde değerlendirildiğinde, ilköğretim müfettişlerinin mesleki etik ilkelere uygun davranmaya özen gösterdikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to find out how the primary school supervisors, primary school administrators and teachers evaluate the performance of the primary school supervisors in terms of ethical principles. The subproblems of the study are; • to find out whether there is any significant difference among the oppinions of the primary school supervisors, primary school administrators and teachers about the behaviours of the primary school supervisors in terms of ethical principles, • to find out whether the opinions differ from each other acording to gender, graduate level and experience in job. The scope of this study includes 69 primary school supervisors, 325 primary school administrators and 1971 teachers. All the primary school supervisors, primary school administrators, and 392 primary school teachers are taken as the sample. In this survey- type study, SPSS for windows pocket programme is used to analyse the data which is gained through a questionaire. The questionaire is developed after the search of the literature by the researcher. Frequency, percentage, arithmetical mean, analysis of varience and Scheffe test are used for statistical analysis. Primary school supervisors, primary school administrators and teachers think that supervisors' behaviours are suitable in terms of ethical principles as the degree of“generally”. The primary school administrators and teachers' perceptions are parallel, however, the perception of primary school supervisors' differ from them. The primary school administrators and teachers' perception means are lower than the supervisors. There isn't any significant difference among the oppinions of the primary school supervisors, primary school administrators and teachers about the behaviours of the primary school supervisors in terms of ethical principles acording to gender, graduate level and experience in job. In the consideration as a whole, it is revealed that the primary school supervisors take care to ethical principles in their behaviours.