Non-gonokoksik genital enfeksiyonlarda Mycoplasma'ların önemi
Importance of mycoplasma in non-gonococcus infections
  1. Tez No: 40866
  2. Yazar: CEMİL TÜRKERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET NÖN-GONÖKOKSÎK GENİTAL ENFEKSt\D]N3LARDA ISTICOFLASMA'LARIN ÖNEMÎ TÜRKERİ, Cemil Yüksek Lisans Tezi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Sabri GÜNGÖR Haziran, 1994, 41 sayfa Mikoplazmaların non-gonokoksik genital enfeksiyonlardaki önemini saptamak için yapılan bu çalışma 20 Temmuz 1993 ile 1 Nisan 1994 tarihleri arasında yapıldı. Bu amaçla 55'i semptomatik, 27'si asemptomatik ve 65'i de risk grubunu oluşturan genel kadınlardan alınan 147 serviko-vaginal akıntı örneği ile 52'si semptomatik, 25'ide asemptomatik erkekten alman idrar, sperm ve prostat sekresyon örnekleri incelenmeye alındı. Spesifik besiyerlerine ekim yapıldı. İzole edilen mikoplazmaların morfolojik, biyokimyasal ve biolojik özelliklerine göre identifikasyonlan yapıldı. Çalışma sonunda, hasta kadınlardan % 12.7 oranında Mycoplasma hominis, % 10.9 oranında Ureaplasma urealyticum, % 1.8 oranında Mycoplasma f ermen tans izole edildi. Kontrol grubu kadınlardan % 7.4 oranlannda M. hominis ve U. urealyticum ile % 3.7 oranında M. fermentans izolasyonu sağlandı. Risk grubu kadınlardan ise % 7.6 oranında M. hominis, % 3.1 oranında U. urealyticum izole edildi. Hasta erkeklerden % 13.4 oranında U. urealyticum ve % 9.6 oranında M. hominis, kontrol grubu erkeklerden % 8.0 oranında U. urealyticum, % 4.0 oranında M. hominis izole edildi. Hasta ve kontrol grubu erkeklerden M. fermentans izole edilemedi. Sonuçta, urogenital sistem enfeksiyonlarının tanımında ve gerekli tedavinin uygulanmasında mikoplazmalannda göz önüne alınması gerektiği sonucuna ulaştık. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPORTANCE OF MYCOPLASMA IN MX^GOMXXXXIB INFECTIONS TÜRKERİ, Cemil M.S. Thesis: in the Graduate School of Health Sciences Department of Microbiology and Clinical Microbiology Supervisor: Prof. Dr. Sabri GÜNGÖR July, 1994, 41 page. This study has been realized between July 1993 and April 1994 to show the incidence of non-gonococcal mycoplasmic infections in Gaziantep region. Totally 147 vaginal secretions obtained from prostitutes were examined. 55 of 147 samples were belong to symptomatic and 27 of them were belong to asymptomatic patients. On the other hand 52 symptomatic, 25 asymptomatic male patient's urine, semen and prostate secretions were examined. All specimens were inoculated into selective media. Isolated mycoplasmas were identified according to their morphological, biochemical and biological characteristics. M. hominis, U. unalyticum and M. kominis were isolated as 12.5 %, 10.9 % and 1.8 %, respectively. The percentages were 7.4 %, 3.7 % and 3.7 % in control female group, respectively. M. hominis and U. unalyticum were isolated as 7.6 % and 3.1 % from risk group, respectively. U. unalyticum and M. hominis were isolated as 13.4 % and 9.6 % from infected male and they were isolated with 8.0 % and 4.0 % from control group male, respectively. M. fermentans were not isolated from enfected and control group male. As a result, mycoplasmas must be, considered during definition of infections and therapy. IV