Akdağ ve Cebireis Dağı (Alanya - Antalya) florası
Flora of Akdağ and Cebireis Montains (Antalya - Alanya)
- Tez No: 408688
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Çalışma alanından 2005-2008 yılları arasında 28005 bitki örneği toplanmıştır. 99 familya ve 479 cinse ait, 1086 takson tespit edilmiştir. Eğreltiler 4, açık tohumlular 9, kapalı tohumlular ise 1073 takson içermektedir. 85 takson C4 karesi yeni kayıttır. Toplam 208 takson Türkiye için endemiktir. Endemizim oranı % 19,8'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: Akdeniz elementi 384 (% 35.4), Iran-Turan elementi 102 (% 9.4), Avrupa-Sibirya elementi 32 (% 2.9), 568'i çok bölgeli ve bölgesi belirlenemeyen (%52,3) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
2805 plant specimens were collected from the area between 2005-2008. İdentification of the specimens revealed the presence of 1086 taxa belonging to 479 genera in 99 families. Cryptogamae are 4 taxa, Gymnospermae are 9, and Angiospermae 1073 taxa. 85 taxa are new records for C4 aquare, A total of 208 determined in the research area (19,8%) are endemic for Turkey. The scattering rations of the taxa for the phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements are 384 ( 35.5%), Irano-Turanian elements are 102 (9.4%), Euro.-Sib. Elements are 32(2,9%), widespread and others which their regions unclarified are 568 taxa (52.3%).