Denetim odağı ile örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik kamuda bir araştırma
A public study i̇nvestigating the relationship between locus of control and the perception of organizational justice
  1. Tez No: 408689
  2. Yazar: ARZU KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada; Denetim Odağı ve Örgütsel Adalet Algısı arasındaki ilişki demografik özelliklerle birlikte incelenmiştir. Yapılan literatür taraması ve incelemeler sonucunda denetim odağı ve örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle, denetim odağı ile örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkinin sorgulanması literatüre katkıda bulunacaktır. Çalışmadan elde edilecek sonuçların bu konuda çalışan akademisyen ve uygulamacılara yol göstereceği umulmaktadır.Araştırmanın uygulaması İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünde yapılmış olup, 300 anket dağıtılmış ancak hatalı ve eksik formlar elendikten sonra 203 anket araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmamıza katılan çalışanlara, kişisel bilgileri içeren ?Kişisel Bilgi Formu?, Rotter (1966) tarafından geliştirilen ve Dağ (1991) tarafından Türkçeye uyarlanan ?Rotter İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği? ve Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilmiş olan ve Yıldırım (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan ?Örgütsel Adalet Ölçeği? uygulanmıştır.Kişisel Bilgi formunda yer alan değişkenlerin denetim odağı, örgütsel adalet ve alt ölçekleri üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açıp açmadığı varyans analizi ve bağımsız T-testi ile ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca, denetim odağı ile örgütsel adalet ve alt ölçekleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için korelasyon analizi, denetim odağının örgütsel adalet algısı üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla da regresyon analizi yapılmıştır.Yapılan korelasyon analizi sonucunda, Denetim Odağının Örgütsel Adalet Algısı ile arasında negatif yönde çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bu sonuca göre katılımcıların denetim odağı puanları yükseldikçe örgütsel adalet algısı düzeylerinde düşme olmaktadır. Denetim odağı puanının yüksek olması dıştan denetimliliği ifade ettiğine göre, dıştan denetimli bireylerin örgütsel adalet algılarının daha düşük olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between Locus of Control and Perceptions of Organizational Justice and demographic characteristics were examined together. As a result of the review of the literature and studies of the relationship between locus of control and perception of organizational justice has not been obtained by an examination of any. Therefore, examining the relationship between locus of control and organizational justice will contribute to the literature. The results of the study is expected to show the way to academics and practitioners.The application of the research is conducted in İstanbul provincial directorate of health. At the context of this study 300 surveys have been distributed among the organization employees. After eliminating the missing and the wrong surveys, 203 surveys in total have been taken regard for the study. The participants have been asked to fill the questions consisting of individual information form and Rotter? s internal and external locus of control scale developed by Rotter (1996) and translated into Turkish by Dağ (1991), and ?organizational justice scale? developed by Niehoff & Moorman (1993) and adapted into Turkish by Yıldırım (2002).To test whether the variables in the individual information form have a significant effect on locus of control, organizational justice and its sub scales, varience analysis and T- test have been applied. In addition, correlation analysis has been used to investigate the relationships between organizational justice and its sub scales; regression analysis has been used to determine the effect of locus of control on organizational justice.As a result of the correlation analysis been done, a negative and a low significant relationship has been found between locus of control and organizational justice. According to this result, as the participants? locus of control scores increase, the level of their organizational justice perceptions become to decrease. Since, the high scores of locus of control represent external locus of control; it can be said that; the individuals with external locus of control, has lower degree of organizational justice perceptions.