Nevşehir ili Echinops L. türleri üzerine morfolojik, palinolojik ve karyolojik incelemeler
A morphological, palynological, caryological examination of the Echinops species of the Nevşehir region
  1. Tez No: 408690
  2. Yazar: ÇİĞDEM TANGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAŞAR DADANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalısmada Nevsehir ili sınırları dahilinden 2006 yılı Temmuz-Eylül ayları arasındatoplanılan Asteraceae (Compositae) familyasından Echinops L. cinsine ait taksonlarınmorfolojik, palinolojik ve karyolojik yönden incelemesi yapılmıstır.Morfoloji bölümünde, Echinops taksonlarının özellikleri, dağılımı ve Türkiye'deyayılısı ile seksiyon tayin anahtarı verilmistir. Çalısma alanında E. ritro L., E.sphaerocephalus L. subsp. sphaerocephalus, E. pungens Trautv. var. pungens, E.viscosus D.C. subsp. bithynicus Boiss., E. orientalis Trautv. taksonlarının yayılısgösterdiği görülmüstür. Bitkinin genel sekli, çiçek sekilleri ve üreme organlarına aitsekiller çalısmaya eklenmistir.Palinolojik incelemelerde, çalısma alanından belirlenen Echinops taksonlarına aitpolenlerin radyal simetrili, izopolar, prolat, trizonokolporat veya trizonokolpat polenlerolduğu görülmüstür. Ölçümlere ait veriler tablo halinde verilerek her bir taksona aitpolenlerin SEM resimleri çalısmaya eklenmistir.Karyoloji kısmında, Nevsehir ilinde yayılıs gösteren bes takson için ayrı ayrı kromozomsayım çalısması yapılmıstır. Bunlardan üç taksona ait kromozom sayısı eldeedilebilmistir. Buna göre E. orientalis'te 2n=28, E. sphaerocephalus subsp.sphaerocephalus ve E. ritro'da 2n=32 olarak belirlenmistir. Bu kromozomlarınfotoğrafları çalısmaya eklenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, palynological and caryological investigations were carriedout on taxa belonging to Echinops from the Asteraceae (Compositae) family that werecollected from Nevsehir County in 2006.In the morphology section, the characteristics of the genus Echinops have beenexamined and identification key of section was supplied. The distributions of fivedifferent taxa (E. ritro L., E. sphaerocephalus L. subsp. sphaerocephalus, E. pungensTrautv. var. pungens, E. viscosus D.C. subsp. bithynicus Boiss., E. orientalis Trautv.)have been observed and their descriptions have also been given. The general appearenceof the plants, the shape of its flowers and reproductive organs were included in thisstudy.A radial symmetrical, isopolar, prolate and trizonocolporate or trizonocolpate pollenswere observed as a result of the palynological examinations and the SEM photographsof the pollens that belong to each taxon was provided.Of the five taxa investigated, chromosome number of three taxa was obtained.Chromosome number of 2n=28 in E. orientalis, 2n=32 in both E. ritro and E.sphaerocephalus subsp. sphaerocephalus were observed, respectively. The chromosomephotographs for three taxa were also given in this study.