MLCl2 [M=Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg; L = etilendiamin, 2,2'-bipiridin, 1,10 - fenantrolin] donor - akseptör bileşiklerinin yapı ve titreşim parametrelerinin HF ve DFT metodları ile incelenmesi
The investigation of geometric and vibrational parameters of donor - acceptor compounds of the MLCl2 [M=Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg; L= ethylenediamine, 2,2'-bipyridine, 1,10-phenanthroline] type at the HF and DFT levels
  1. Tez No: 408691
  2. Yazar: BERNA ÇATIKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KANTARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, MLCl2 [M= Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg; L= etilendiamin (en), 2,2'-bipiridin (bpy), 1,10-fenantrolin (phen)] komplekslerinin yapı (bağ uzunluğu, bağ ve dihedral açıları) ve titreşim parametreleri (harmonik ve anharmonik frekanslar) Gaussian 03W programı kullanılarak incelendi. Bunun için, HF ve MPW1PW91+iop(3/76=00572004280)/gen (M: SDD ve SDDALL, Cl: 6-311G(2df), phen ve bpy: 6-311+G ve SV, en: N: 6-311+G(2d), H: STO-2G, C: CEP-121G) metotları kullanıldı.Çalışılan bu komplekslerden Mn(phen)Cl2, Fe(phen)Cl2, Cu(phen)Cl2, Zn(phen)Cl2, Cd(phen)Cl2 ve Hg(phen)Cl2 sentezlendi, infrared ve Raman spektrumları kaydedilerek teorik olarak hesaplanan değerlerle karşılaştırıldı. Diğer bileşikler için hesaplanan parametreler literatürde bulunan teorik ve deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı.SQM hesaplamaları anharmonik frekanslar ve deneysel veriler kullanılarak yapıldı. Hesaplanan verilerin deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu görüldü. Normal mod titreşimlerinin toplam enerji dağılımı (TED) SQM hesaplamalarında yan ürün olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the geometrAic (bond lengths, bond angles and dihedral angles) and vibrational parameters (harmonic and anharmonic frequencies) of the MLCl2 donor-acceptor complexes [M= Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg; L= Ethylenediamine (en), 2,2'-Bipyridine (bpy), 1,10-Phenanthroline (phen)] have been studied by using Gaussian 03W software. For this purpose, HF and MPW1PW91+iop(3/76=00572004280)/gen (M: SDD and SDDALL, Cl: 6-311G(2df), phen and bpy: 6-311+G and SV, en: N: 6-311+G(2d), H: STO-2G, C: CEP-121G) have been performed.Of the studied complexes Mn(phen)Cl2, Fe(phen)Cl2, Cu(phen)Cl2, Zn(phen)Cl2, Cd(phen)Cl2 and Hg(phen)Cl2 have been synthesized and their infrared and Raman spectra have been recorded and compared to the calculated ones. The results obtained from other complexes have been compared with the found experimental and calculated literature data.SQM calculations have been performed by using anharmonic frequencies and experimental data. The obtained results are found to be in good agreement with the corresponding experimental findings. In the SQM calculations the total energy distribution (TED) values of vibrational normal modes have been obtained as by product.