Karayolları trafik ölçümleri ve benzetimi ile görsel analizler
Visual traffic analyses on the basis of highway traffic measurements and simulations
- Tez No: 408694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye'de karayolu ulaşımının planlanması, üstyapı projelendirmesinin yapılması, bakım, onarım önceliklerinin tespiti ve yol geometrik özelliklerinin tespit edilmesi gibi amaçlarla Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından karayolu kesimlerinde trafik ölçümleri yapılarak yıllık rapor haline getirilip yayınlanmaktadır. Bu ölçümlerde otomatik sayım cihazları kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı MetroCount (MC) sayım cihazıdır. KGM önceden tespit edilen karayolu kesimlerinde genelde dört mevsim 7 gün 24 saat boyunca sayımlar yapmaktadır. Bu ölçümler yardımıyla günlük, haftalık, aylık, mevsimlik ve yıllık trafik değerlerinin elde edilmesine çalışılmaktadır. Ölçümlerde aracın hızı, sınıfı, yönü, aks sayısı, geçiş tarihi ve saati kaydedilmektedir. Toplanan bu veriler ulaştırma mühendisliği kapsamında analiz edilerek çalışmaların gerektirdiği bilgi ve detayların üretilmesi aşamalarında kullanılmaktadır. Tez çalışmasında bu aşamaların tamamında kullanılabilecek ve görsel olarak yardımcı olabilecek bir araç geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tüm ulaşım türlerinde kullanılmak üzere kurulan CBS veritabanı ve yazılımı geliştirilmesi amacıyla, MapInfo ticari yazılımı ve MapBasic ile MapXtreme dilleri kullanılarak geliştirilen yaklaşım ve yazılım ile trafik ölçüm, çalışma ve analizleri görselleştirilmiştir. Kullanım amacına bağlı olarak araştırmacı ya da ilgili kullanıcı tercih ve/veya seçimlerine göre; 1- Türkiye genelinden kesim özeline farklı ölçeklerde, 2- farklı yıllarda, 3- farklı mevsimlerde, 4- farklı aylarda, 5- tüm hafta, hafta içi ve hafta sonu detayları dahil yılın farklı haftalarında, 6- haftanın farklı günlerinde, 7- günün farklı saatlerinde, 8- farklı trafik yönleri, 9- farklı araç türleri ve 10- ölçümler, hesaplamalar ve tahminler gibi farklı elde edilmiş trafik bilgilerinin harita üzerine tematik olarak işlenmesi ve çeşitli ölçeklerde baskılarının hazırlanması sağlanmış, hipotik trafik veritabanı için uygulanmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish General Directorate of Highways (KGM) counts traffic on the sections of roads and publishes these measurements into the annual report for using highway transportation planning, pavement projects, road maintenance and determine the priorities of repair and road?s geometric features. Electronic and automatic counting devices are used in these measurements. The most commonly used is MetroCount (MC) counting device. KGM counts road segments in four seasons for 24 hours to 7 days. By the help of these measurements daily, weekly, monthly, seasonal and annual values of traffic are tried to obtained. The vehicle?s speed, class, orientation, axles, transition date and time are recorded in measurements. These collected datas are analyzed under transportation engineering for determination necessity information and details of the issues. In this study, a visually tool is tried to develop for using all of these stages. For using in all modes of transportation, MapInfo commercial software, MapBasic and MapXtreme languages are used for visualizes traffic measurements, studies and analysis by developed approach and software.Depending on the purpose of the study the researcher or the relevant user preferences and/or according to the selections 1- scales: from road section to general of Turkey, 2- different years, 3- different seasons, 4- different months, 5- different weeks, 6- different days 7- different hours, 8- directions 9- types of vehicles and 10- measurements, calculations and estimated values can be visualized as thematically map printable in different scales for hypothetic traffic data source.