Sığırlardan toplanan süt ve serum örneklerinden Brucellozis'in teşhisinde kullanılan çeşitli serolojik yöntemlerin karşılaştırılması
The comparison of various serological methods used in diagnosis of Brucellosis in milk and serum samples collected from cattle
- Tez No: 408693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada; Kastamonu, Çankırı, Çorum, Kırşehir ve ilçelerinden, Çubuk ve Bolu Seben ilçelerinden olmak üzere toplam 270 adet atık yapmış ve Brucella şüpheli aşısız sığırların serum ve süt örnekleri materyal olarak kullanılmıştır. Bu sığırların serum ve süt örneklerinde B. abortus teşhis etmek amacı ile Rose Bengal Plate Test (RBPT), Serum Aglütinasyon Test (SAT), Komplement Fikzasyon Test (CFT), Milk Ring Test (MRT) ve Indirekt Enzyme Linked Immnosorbent Assay (I-ELISA) testi çalışılarak, bu testler birbirleri ile karşılaştırılmıştır.Atık yapmış sığır sürülerinden elde edilen 270 adet kan serumunda ELISA ile % 69,0 RBPT ile % 61,1 CFT ile % 41,8 SAT ile % 40,0 pozitif saptanmıştır. Aynı sürüye ait 270 adet süt örneğinde ELISA ile % 81,8 MRT ile % 46,6 oranında pozitif bulunmuştur.Yapılan Testler içerisinde ELISA'nın süt ve serum numunelerinde duyarlılık derecesi RBPT, SAT, CFT ve MRT ile karşılaştırılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda: süt ve serum örneklerinde B. abortus infeksiyonu en yüksek oranda pozitifliği ELISA ile tespit edilmiştir. Bu da ELISA'nın çok hassas, özgüllük ve duyarlılığının her iki numunede de oldukça yüksek çıktığını göstermektedir. ELISA metodunun da hızlı, uygulaması kolay ve hassas olması gibi nedenlerden dolayı serolojik teşhis amaçlı diğer tamamlayıcı testlerle (RBPT, SAT, CFT, MRT vs.) birlikte kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; 270 serum and milk samples of unvaccinated cattles which had abortion, have been collected from Kastamonu, Çankırı, Çorum, Kırşehir and their towns, Ankara?s town Çubuk and Bolu?s town Seben. To detect antibodies against B. abortus, Rose Bengal Plate Test (RBPT), Serum Aglutination Test (SAT), Complement Fixation Test (CFT), Milk Ring Test (MRT) and Indirect ELISA (I-ELISA) have been used and sensitivity of Enzyme linked Immnosorbent Assay (ELISA) was compared with sensitivity of RBPT, SAT, CFT and MRT.69,0 % of 270 tested serum were found positive for B. abortus by ELISA, 61,1 % by RBPT, 41,8 % by CFT and 40,0 % by SAT. In the same herd, 81,8 % of 270 tested milk samples were found positive by ELISA and 46,6 % of them were positive by MRT.The Sensivity of the ELISA was compared with the sensivity of RBPT, SAT, CFT and MRT in milk and serum samples.At the end of the study: the higest positive results obtained from ELISA among all of the others. These results can be considered as high sensitivity of ELISA for both sample types In conclusion, because of its speed, practicity and sensitivity, it is decided that ELISA can be used besides the conventional tests (RBPT, SAT, CFT, MRT).