Etkin depo yerleşiminin düzenlenmesi için bir model: Elektronik firmada uygulanması
A model to arrange warehouse layout effectively: Application in an electronic firm
  1. Tez No: 408703
  2. Yazar: SEVGİ AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Depo tasarımı genel olarak, fonksiyonel bir tanımlamadan başlayan ve ekipman seçimi ve yerleşim planının belirlenmesine kadar devam eden bir süreçtir. Bu sürecin her adımında nihai amaca yönelik performans kriterleri (maliyetler, hammadde miktarı, depolama kapasitesi, yanıt süreleri) dikkate alınmalıdır.Bu çalışmada, depo karakteristikleri, depolama sistemleri, depoların sınıflandırılması ve stok yerleşim politikalarına ilişkin başlıklar irdelenerek depo tasarımına ilişkin iskelet yapı ele alınmıştır. MİKES Mikrodalga Elektronik Sistemler A.Ş.'nin depolama sistemi gözlemlenerek depo tasarımında ve depo alt sistemlerinde karşılaşılan problemler analiz edilmiştir. Stokların takibini kolaylaştırmak ve etkin kontrolünü sağlamak amacıyla çok kriterli ABC sınıflandırma yöntemi kullanılarak depodaki malzemeler sınıflandırılmıştır. Ayrıca, shuttle sisteminde etkinliğin arttırılması ve sipariş toplama zamanının azaltılması amacıyla raf yerleşiminde tespit edilen problemler sezgisel yöntem temel alınarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Design of a warehouse is a process which begins with the functional definition and continues with the selection of equipment and determination of layout plan. In each step of this process, performance criteria (costs, amount of raw materials, warehouse capacity, duration of reply) needed to achieve the ultimate purpose should be taken into account.In this study, the main structure of the design of a warehouse is examined by analyzing the topics related to warehouse characteristics, storage systems, classification of warehouses and stock layout policies. Warehouse system of MIKES Microwave Electronic Systems Inc. is observed and problems encountered in the design and the sub-systems of the warehouse are analyzed. Firstly, the equipment in the warehouse is classified by using multi-criteria ABC classification method which facilitates tracking and efficient control of stocks. Moreover, to improve the effectiveness of shuttle system and to decrease the duration needed for the collection of orders, problems related to shelf space allocation are solved on the basis of a heuristic method.