The 19th century olive oil industry in Ayvalık and its impact on the settlement pattern
19.yüzyılda Ayvalık'ta zeytinyağı sanayi ve kent dokusuna etkisi
  1. Tez No: 216978
  2. Yazar: ESRA TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERCİYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Ayvalık, Batı Anadolu'nun Ege kıyısında bulunan ve asıl gelişimini 19. yüzyılda gerçekleştirmiş bir yerleşimdir. Bu gelişimi, yerleşimin kurulduğundan bu yana en etkin ekonomik girdiyi sağlayan zeytinyağı üretimine borçludur.İngiliz Sanayi Devrimi'nden sonra artan ve tüm Dünya'ya yayılan yoğun ticaret, o dönemde yükselen İzmir'in etki alanında bulunan Ayvalık'ı da etkilemişti. Uluslararası ticarette kendini geliştiren Ayvalık, üretim hacmini de buna bağlı arttırmıştı.Geleneksel atölye üretimi ve ev üretimine ek olarak, 19. yüzyılın son çeyreğinde zeytinyağı, fabrikalarda da üretilemeye başlandı. Bu üçlü üretim yapısına sahip olan zeytinyağı sanayi kentin de konuttan sonra en yoğun kullanımı haline gelmişti. Özellikle kıyı boyunca, limana ve ticari kullanımlara yakın, düz topografyaya sahip alanlara yerleşen iki ve daha çok katlı, büyük hacimli sanayi yapıları, yerleşiminin en baskın ve dikkat çeken binalarıydı. Binaların etkileyici fiziksel yapısına ek olarak, yerleşim dokusu da zeytinyağı üretiminden büyük oranda etkilenmişti. Yerleşimin ana ulaşım aksları, üretim mekânları ile hammadde bölgeleri (zeytinlikler) arasındaki bağlantıları temel alarak oluşmuştur. Zeytinyağı üretiminin kentin gelişme yönünde de etkisi olmuştur. 19. yüzyıl boyuca gelişim, etkin rüzgâr yönü doğrultusunda üretimin koku, duman gibi olumsuz etkileri altında kalan bölgelerin tersi yönde gerçekleşmiştir. Konut dokusunun denizle olan fiziksel bağlantısı da sanayi alanlarının gelişiminden sonra tamamen kopmuştur. Ayvalık kıyısı boyunca yayılan, fabrika, atölye ve depo binaları yerleşimin sanayi karakterini yerleşim siluetine de yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayvalık which is located on the Aegean coast of the West Anatolia made its main breakthrough in the 19th century and owe this development to olive oil production which was the main economic input of the settlement since the establishment of Ayvalık.Ayvalık was within the hinterland of İzmir which was gained importance as a regional trade centre in the 19th century. Thus, Ayvalık found the way to improve its trade relations in an international level and eventually increase its olive oil production volume due to the growing demands.The new form of olive oil production; factories, developed together with the traditional house and workshop productions in the last quarter of the 19th century in Ayvalık. These three forms of production made up the second significant usage within the Ayvalık after the residential areas. The two or more floored, large volumed buildings were especially located on the shore, near to the port and trade facilities, on a flat terrain and became the most dominant and attractive buildings of the settlement.Besides the impressive industrial buildings, olive oil production itself effected the settlement pattern of Ayvalık. The main transportation axes were formed accordingly to the relationship between raw material areas and production places. The olive oil production also has an effect on the physical development direction of the settlement. The areas influenced from the negative effects of the production i.e., smell and dust were not chosen for development. The development of industrial buildings also blocked the physical relationship between the residential areas and sea. The industrial buildings such as factories, workshops and warehouses along the coast line reflect the industrial character of Ayvalık in the settlement?s silhouette.