WIMAX antenlerin performans analizi
Performance analysis of WIMAX antennas
  1. Tez No: 408712
  2. Yazar: SERAP ÇİÇEK AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hızla küreselleşen dünyada internet ve erişim teknolojileri alanında yaşanan baş döndürücü gelişmeler iletişimin daha hızlı ve daha kolay olması yönünde önemli yenilikleri de beraberinde getirmektedir. Bu çerçevede en dikkat çeken uygulamalardan biri de kuşkusuz WiMAX teknolojisidir. Günümüzde etkili bir iletişim imkânı sunan WiMAX, uygulamada önemli kolaylıklar sağlayan kablosuz teknoloji olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu çerçevede, band uygulamalarının çok uzak mesafelerdeki kullanıcılara da ulaşabiliyor olması, WiMAX'in tercih edilebilirliğini artırmaktadır.Bu tez çalışmasında, 3.5 GHz frekansında IEEE 802.16 standardı olarak bilinen ve metropolitan alan ağı için kablosuz sayısal haberleşme sistemi olan WiMAX uygulamalarında kullanılan ?yönlü? anten esas alınmıştır. Bu bağlamda, söz konusu antenin farklı mesafe ve açılardaki elektrik alanlarının ve manyetik alanlarının MATrix LABoratory (MATLAB) programı vasıtasıyla hesaplanması detaylıca irdelenmektedir.Sonuç itibarıyla elde edilen bulguların kıyaslaması yapılarak, çalışmada elektrik ve manyetik alanlar incelenmek suretiyle, farklı açılar için antenin ışıma örüntüleri çizdirilmiştir. Işıma örüntülerinin değerleri yorumlanarak antenin hangi mesafede hangi açısının daha verimli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu doğrultuda yapılan analiz ile bundan sonra yapılacak çalışmalar için en verimli açıların belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu itibarla seçilen yönlü anten; 20, 30 ve 40 km mesafelerde; 30, 60 ve 90 derecelik açılar ile sınırlandırılma yoluna gidilmiştir. Simülasyon uygulamasında ?MATLAB? programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Highly quick booms at the internet and communication technology bring the important developments regarding to faster and easier communication in rapidly globalized world. One of the crucial applications in this framework is of course WiMAX technology. In today?s world WiMAX, which does provide efficient communication opportunity, gains importance via its wireless characteristic that ensures easy ways in usage. What makes WiMAX more preferable in this context is the capability of its band appliance in reaching at the users quite far away.Known as IEEE 802.16 standards at 3.5 GHz frequency, omni directional antennas, which are wireless digital communication system for metropolitan network area, is the basis of this thesis research. In this respect, the electric fields and magnetic fields of these antennas are scrutinized in details, byusing the MATLAB.As a consequence, the most appropriate data is indicated in accordance with the proper angels, comparing the findings with each others just after the examination of electric and magnetic fields. The analysis, in line with this performance, aims to offer the best values for further studies in this subject. The aforementioned antennas are restricted as 30, 60 and 90 degreed angels and 20 km, 30 km and 40 km ranges with respect to the consistency. The programme MATLAB is chosen for the simulating option.