Bilişim teknolojilerinin ekonomik büyümeye etkisi
The effect of information technology to economic growth
- Tez No: 408713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonometri, Ekonomi, Science and Technology, Econometrics, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çağımızda yaşanan gelişmelerin temelinde bilgi ve bilişim teknolojileri yatmaktadır. Bilişim teknolojisi ve bu alandaki yenilikler iş ve işletme hayatını buna bağlı olarak ta ülkelerin gelişmişlik düzeylerini büyük ölçüde etkilemektedir. Gerek rekabetin getirdiği hızlı yenilikleri yakalayabilme gerek ekonomik büyümeyi sağlayabilme gerekse küreselleşen dünyayı yakından izleyebilme ihtiyacı bilginin toplanması, işlenmesi, saklanması ve dağıtılması sürecinde bilişim teknolojilerini yönetimin en önemli aracı haline getirmiştir.Gelişmekte olan ülkeler için sanayi devriminin ardından bilgi toplumuna geçiş süreci sancılı ve zor bir süreç olmuştur. Yeni ekonomi adı verilen bu süreçte artık şirketler, bireyler ve devletler hemen hemen tüm işlerini iletişim ve bilgi teknolojileri ile diğer bir deyişle bilişim teknolojileri ile yürütür olmuşlardır. Ekonomik gelişmişlik ya da büyüme artık ülkelerin ve şirketlerin kullandığı teknolojiler, Ar-Ge çalışmaları, iletişim araçları vasıtasıyla ölçülür olmuştur.Bu tez çalışmasında yeni ekonominin temeli olan bilişim teknolojileri ve çeşitleri, ekonomik büyüme modelleri, ülkelerin gelişebilmesi için bilişim teknolojilerinin nasıl ihtiyaç haline geldiği ve bilişim teknolojilerinin ülkelerin ekonomik büyümesine etkileri üzerinde durulacaktır.Türkiye'nin büyüme süreci ve bilişim teknolojilerinin Türkiye'nin büyümesi üzerinde nasıl etkiler yaptığı araştırılacaktır. Bu bağlamda araştırmamızın sonunda bilişim teknolojilerinin ekonomik büyümeye etkisinin olup olmadığı test edilecektir. Elde edilen sonuçlara göre bilişim teknolojilerinin büyüme açısından önemi vurgulanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In today?s world development depend on knowledge and information technologies. Development rate of the goverments effected by information technologies. Because effect of this technology to business?s and the companies such a huge. We need information technologies to have true knowledge. We gain benefit with the owner of a true knowledge can be listed as catch up our competitors more easily, determine to economical development and have a chance to follow globalization world one step ahead. If we truly have this knowledge, use this knowledge, store this knowledge and distribution of knowledge are other critical points.For rewily developing countries after industrial revolution having the true knowledge is such a hard and critical period. Newly established economy have her new name and every person, every company and every goverment start to use for communication with information technologies. Not only for goverments but also for companies development rate started to calculate with the tools of communication.In this dissertation study, I try to clarify the base of the new economy which are called information technologies and varieties, development economy models, how the goverments need the information technologies to develop theirselves and the effects of the information technologies to goverments.Moreover, in this dissertation you have a chance to get information about, the period/process of development of Turkey and the effects of information technologies to this period.Lastly, you can see the result of that information technologies have any impact to development or not. And the results what I have end of this project interepted by me according to importance of development.