Akut veya kronik gastroenteristli hastalarda Campylobacter Jejuni'ye karşı spesifik antikorların belirlenmesi
  1. Tez No: 40874
  2. Yazar: TÜLAY ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
36 ÖZET Çalışmada gastrointestinal şikayeti olan 40 erişkin ve 60 çocuk toplam 100 hastada C.jejuni antikorları araştırıldı. Serolojik tanı amacıyla indirek heınaglutiııasyon yöntemi uygulandı. Antijen hazırlamada CSM besiyerinde uygun atmosferik koşullarda üretilen ve ultrasonik vibrasyonla parçalanan C.jejuni suşlannın iyi sonuç verdikleri belirlendi. Her iki grup hastada da Campylobacter antikorlarına rastlanamadı. Ancak deneysel olarak immunize edilen tavşanlarda uygulama yüksek oranda indirek hemagtutinasyonla antikorlar belirlendi. Araştırmada Campylobacter jejuninin üreme ve üretilme koşullan, serolojik tam için antijen hazırlanması ve serolojik tanı yöntemi olarak uygulanan indirek hemaglutinasyon yönteminin önemi diğer literatür bulguları ile tartışıldı. Ayrıca Campylobacter antijen hazırlanmasına esas olan suşlarda morfolojik, biyokimyasal ve fizyolojik özellikler belirlendi.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY In this study 100 patients, 40 adults and 60 children with gastrointestinal complaints were investigated for Campylobacter jejuni antibodies using the indirect hemaglutitiation method for serologic screening. C.jejuni species produced in CSM growth media at appropriate atmospheric conditions followed by ultrasonic vibrations for desintegration of the structure were found to give good results. In both groups of patients antibodies could not be shown. But in rabbits experimentally immunised, antibodies were shown in high titers with indirect hemaglutination. In this study reproduction and production conditions of C.jejuni antigen preparation for serologic screening and importance of indirect hemaglutination as a serologic screening test were discussed with current literature findings. Furthermore morphological, biochemical and physicological properties of Campylobacter strains used for antigen preparation the present study were determined.